Młode kino nagrodzone

13 września 2013 odbyła się gala wręczenia nagród w Konkursie Młodego Kina i nagród pozaregulaminowych 38. Gdynia – Festiwal Filmowy.

 

Jury w składzie: Cezary Harasimowicz (przewodniczący), Anna Wróblewska, Rafael Lewandowski oraz Adrian Panek obejrzało 41 filmów i główną nagrodę im. Lucjana Bokińca przyznało Pawłowi Maślonie za film „Magma”. Nagrodę Specjalną odebrała Julia Kolberger za „Mazurek”. Były też dwa wyróżnienia: dla Marii Zbąskiej za „Psubrata” i Łuksza Ostolskiego za „Matkę”.

 

Film, który wygrał, jest niezwykły. Zadziwił nas – podkreślał Cezary Harasimowicz. – Zaobserwowaliśmy bardzo ciekawą, dobrą tendencję ogólną: młode kino przybliża się do kina gatunkowego i ma naprawdę niezły warsztat.

Kino niezależne i Panorama

Złotą Rybę Multimediaoff, czyli nagrodę publiczności w Przeglądzie Polskiego Kina Niezależnego, otrzymał film „Leon i Barbara” w reżyserii Marcina Mikulskiego.

 

Przyznawaną w tym roku po raz pierwszy nagrodę publiczności w przeglądzie Panorama Polskiego Kina otrzymał obraz „Żywie Biełaruś” Krzysztofa Łukaszewicza. Nagrodę pieniężną w tej kategorii, 15 000 złotych, ufundował Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Nagrody branżowe

Nagroda Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, Nagroda Dziennikarzy oraz Don Kichot – Nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych trafiły do Pawła Pawlikowskiego, reżysera filmu „Ida”.

– Dobrze mieć od czasu do czasu po swojej stronie krytyków – żartował Pawlikowski.

 

Nagrodę Festiwali i Przeglądów Polskiego Filmu za Granicą, na którą złożyły się głosy z 19 państw, zdobyła „Papusza” Joanny i Krzysztofa Krauze. Nagrodę Project London, dla filmu o największym potencjale dystrybucyjnym za granicą otrzymał „Bilet na księżyc” w reżyserii Jacka Bromskiego. Film będzie miał uroczystą premierę, promocję oraz dystrybucję w Anglii i Irlandii.

Publiczność nagradza

Złoty Klakier Radia Gdańsk, nagroda dla najdłużej oklaskiwanego filmu festiwalu, trafiła do Macieja Pieprzycy za „Chce się żyć”.

 

– Pamiętam, jak dwa lata temu, kiedy pokazywałem ludziom scenariusz, mówili: kaleka w roli głównej, dwie godziny projekcji… Publiczność nie będzie chciała tego oglądać. Cieszę się, że nie mieli racji – mówił laureat.

 

Za najlepszą frekwencję w kinach Bursztynowymi Lwami nagrodzony został film „Jesteś Bogiem” w reżyserii Leszka Dawida.

Nagrody młodych

Złote Kociaki, Nagroda Młodzieżowej Rady Miasta Gdyni, trafiła do twórców filmu „Papusza”. Nagrodę Jury Młodzieżowego na festiwalu otrzymały „Płynące wieżowce” Tomasza Wasilewskiego.

Nagrody Legalnej Kultury i Polski Światłoczułej

Jury Konkursu Młodego Kina nagrodziło także filmy promujące korzystanie z legalnego dostępu do utworów w ramach konkurencji „Masz wpływ na kulturę”. I Nagrodę odebrał Michał Toczek za film „Nie ściągaj”, II Nagrodę otrzymał Adrian Łapczyński za film Legalna kultura w Europie”, III Nagrodę – Paweł Brzenczek za „Nieważne, kim jesteś”.

 

Swoje nagrody po raz pierwszy przyznała też Polska Światłoczuła. Głosami widzów z 65 miejscowości w Polsce odwiedzonych przez to mobilne kino, wyróżnione zostały „Obława” Marcina Krzyształowicza i „Argentyńska lekcja” Wojciecha Staronia.

Najbardziej stylowi

Wschodzącą Gwiazdą Elle została Agata Trzebuchowska za rolę w filmie „Ida”. Kryształową Gwiazdę Elle przyznano Dawidowi Ogrodnikowi za rolę w filmie „Chce się żyć”. Gwiazdą Gwiazd Elle została Małgorzata Szumowska.

 

Aleksandra Różdżyńska

13.09.2013