"Młodzi i Film" - zaczyna się festiwal debiutów w Koszalinie

– Debiut wymaga odwagi. Mam nadzieję, że pobyt w Koszalinie, miejscu przyjaznym debiutantom, da im tę odwagę – witał gości festiwalu prezydent Koszalina Mirosław Mikietyński.

– Ten festiwal jest dowodem na odradzanie się naszego kina – mówił Jerzy Kapuściński, dyrektor programowy.

W konkursie startuje 8 pełnometrażowych filmów fabularnych i prawie 50 krótkich. Będą też pokazy 5 najważniejszych debiutów zagranicznych minionego roku, w większości to filmy po raz pierwszy prezentowane w Polsce.

– Ten festiwal pełni szczególną rolę. Tu z krytyką i publicznością konfrontują się debiutanci. Jestem tu pierwszy raz i bardzo mnie interesuje to spotkanie z młodymi twórcami – powiedział przewodniczący jury filmów pełnometrażowych Wojciech Marczewski.

Obradami jury krótkiego metrażu pokieruje Dariusz Gajewski. – Jestem bardzo związany z tym festiwalem. Tu zaczęła się moja prawdziwa przygoda z filmem. Zachęcam wszystkich: oglądajcie filmy krótkometrażowe. To najlepszy sposób, żeby wiedzieć, co będzie się działo w kinie za kilka lat – mówił.

Na towarzyszących festiwalowi imprezach muzycznych zagrają: Tomek Lipiński & Tilt, Jimi Tenor, Stereo Total, Donna Regina, Łona, Wojciech Waglewski z Fiszem i Emade, Pink Freud, Eric Kulm Quintessense, Piotr Kałużny z sekcją rytmiczną, Kattorna i RGG Trio. Festiwal potrwa do soboty 21 czerwca.

Koszaliński festiwal „Młodzi i Film” istnieje od 1973 r. Od początku promuje młodych twórców. Oprócz pokazów konkursowych, są retrospektywy, warsztaty. Codziennie odbywają się też spotkania „Szczerość za szczerość” – dyskusje na temat młodego kina.

Od 2007 r. festiwal jest konkursowym przeglądem krajowych debiutów – pełnometrażowych i krótkometrażowych filmów fabularnych, dokumentów i animacji.

Festiwal otrzymał dotację PISF.

17.06.2008