„Młodzi i Film" - zaczyna się największy festiwal debiutów

W tym roku, już po raz trzeci, koszaliński festiwal będzie miał krajową formułę – w konkursie są tylko polskie debiuty. W kategorii debiutów pełnometrażowych wystartuje 12 filmów, w kategorii krótkiego metrażu startują 54 fabuły, animacje i dokumenty.

 

Tradycyjnie, każdy pokaz zakończy dyskusja „Szczerość za szczerość”, podczas której twórcy skonfrontują swoje obrazy z opinią krytyków i publiczności.

 

Pracami dwóch składów jury pokierują Radosław Piwowarski i Maciej Pieprzyca. Jurorzy przyznają główne nagrody Festiwalu. W konkursie debiutów pełnometrażowych będą to: Wielkie Jantary, Jantary za scenariusz, debiuty aktorskie i zdjęcia, oraz przyznawane w tym roku po raz pierwszy: Nagroda im. Stanisława Różewicza za najlepszą reżyserię i ufundowana przez Toya Studios Nagroda za Najlepszy Dźwięk. Jury oceniające filmy krótkie ma do dyspozycji trzy Małe Jantary: dla najlepszej fabuły, animacji i dokumentu oraz trzy wyróżnienia. Swoimi nagrodami uhonorują też twórców dziennikarze i publiczność.

Program Festiwalu uzupełnią: retrospektywa „Jantary na 100-lecie kina” – filmy niegdyś wyświetlane premierowo na festiwalu, prezentacja najlepszych zeszłorocznych debiutów zagranicznych oraz pozakonkursowe pokazy filmów „Demakijaż” w reżyserii Marii Sadowskiej, Doroty Lamparskiej i Anny Maliszewskiej oraz „Jeszcze nie wieczór” Jacka Bławuta.

Na program imprez towarzyszących złożą się wystawy: przygotowana przez PISF ekspozycja „100 lat polskiego filmu” i retrospektywa plakatów Rafała Olbińskiego oraz bogaty program muzyczny – polska muzyka jazzowa i alternatywna. Zagrają m. in.: Smolik, Muchy, Black Heritage Orchestra i Artur Dutkiewicz Trio.

Festiwal „Młodzi i Film” to również forum dyskusji środowiskowej. W tym roku organizatorzy zapraszają na panele informacyjne na temat powstałych niedawno Łódź Film Commission i Regionalnych Funduszy Filmowych oraz na prowadzoną przez Janusza Kijowskiego dyskusję o kondycji polskiej kinematografii 20 lat po rozwiązaniu zespołów filmowych i 3 lata po wejściu w życie ustawy o kinematografii. Młodzi twórcy wezmą udział w drugim spotkaniu Laboratorium Scenariuszowego, organizowanego przez Studio Munka.

Dyrektorem Festiwalu jest Jacek Paprocki, dyrektorem programowym – Janusz Kijowski. Organizatorami Festiwalu są Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Miasto Koszalin i Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Producentem jest Centrum Kultury 105 w Koszalinie.

Festiwal, dwukrotnie nominowany do Nagród PISF, został dofinansowany przez Instytut.

28. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych odbędzie się w dniach 16-20 czerwca. Program festiwalu i szczegóły: www.mif.org.pl

 

10.06.2009