"Młyn i krzyż" najlepszy w Luksemburgu

Film „Młyn i krzyż” w reżyserii Lecha Majewskiego otrzymał Grand Prix na zakończonym 23 października Międzynarodowym Festiwalu CinEast w Luksemburgu. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Najoryginalniejszy film europejski

Zadaniem Agnieszki Holland, przewodniczącej festiwalowego jury „Młyn i krzyż” jest podróżą, w którą nigdy nie moglibyśmy się wybrać bez Majewskiego (… ) to najbardziej oryginalny film w oficjalnej selekcji i prawdopodobnie najbardziej oryginalny film w tegorocznej europejskiej kinematografii. Specjalna nagroda jury przypadła węgierskiemu filmowi „Adrienn Pál” w reżyserii Ágnes Kotsis. Nagrodę publiczności otrzymał czeski obraz „Czech Made Man” Tomáša Řehořeka.

Młyn i krzyż

Najnowszy film Lecha Majewskiego jest próbą współczesnego odczytania słynnego obrazu Petera Bruegla „Droga na Kalwarię”. Akcja toczy się w uciskanej przez Hiszpanów Flandrii w roku 1564, kiedy Bruegel malował swoje arcydzieło. Śledzimy losy kilkunastu spośród setek uwiecznionych na płótnie postaci. Film był pokazywany na wielu zagranicznych festiwalach m.in. w Rotterdamie, Sundance, Istambule, Karlowych Warach i Moskwie. To zdobywca 4 nagród na festiwalu w Gdyni i Złotego Anioła w Toruniu.

Polskie filmy na CinEast 2011

Festiwal CinEast odbywa się w Luksemburgu od 2008 roku. Podczas imprezy o nagrody walczą filmy z Węgier, Polski, Czech, Rumunii, Słowacji i Bułgarii. W tym roku luksemburska publiczność mogła zobaczyć oprócz filmu Lecha Majewskiego również „Salę Samobójców” Jana Komasy, „Chrzest” Marcina Wrony, „Różyczkę” Jana Kidawy-Błońskiego, „Lincz” Krzysztofa Łukaszewicza, „W ciemności” Agnieszki Holland. Odbyła się również retrospektywa filmów Marcina Koszałki.

4. edycja Międzynarodowego Festiwalu CinEast była współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.cineast.lu.

 

Informacja prasowa

24.10.2011