Mocna polska reprezentacja w Cottbus

Ponad dziesięć filmów będzie reprezentować Polskę na 20. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cottbus w Niemczech, imprezie koncentrującej się na kinematografiach z Europy Środkowej i Wschodniej.

 

W Konkursie Głównym wystartuje „Matka Teresa od kotów” Pawła Sali. W konkursie Filmu Młodzieżowego: „Wszystko co kocham” Jacka Borcucha, „Cudowne lato” Ryszarda Brylskiego i „Polska nowela filmowa” Doroty Lamparskiej.

 

W sekcji Krajowe Hity pokazany zostanie „Trick” Jana Hryniaka. W sekcji Focus, „Hanoi Warszawa” Katarzyny Klimkiewicz. Sekcje specjalne zaprezentują przegląd nowego polskiego kina: „Na połnoc od Kalabrii” Marcina Sautera, „Seans w kinie Tatry” Igora Chojny, animację „Esterhazy” Izabeli Plucińskiej i „Krainę Alicji” Marty Parlatore.

 

Podobnie, jak w poprzednim roku, impreza w Cottbus uruchomiła też specjalną sekcję Polskie Horyzonty, dedykowaną wrocławskiemu festiwalowi Era Nowe Horyzonty. W jej ramach wyświetlone zostaną między innymi: „Wenecja” Jana Jakuba Kolskiego i „Pętla” Wojciecha Jerzego Hasa. To efekt współpracy tych dwóch festiwali. Roland Rust, dyrektor imprezy w Cottbus, podwyższył w tym roku wartość nagrody wrocławskiego festiwalu z 18 000 do 20 000 euro.

 

20. Festiwal Kina z Europy Wschodniej w Cottbus odbędzie się w dniach 2-7 listopada.

 

 

25.10.2010