Moda i kino - Kostiumy filmowe z kolekcji CeTA w Pawilonie Czterech Kopuł

Kostiumy z najbardziej znanych polskich filmów zrealizowanych w słynnej wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych, ich projekty, fragmenty scenografii oraz dokumentacja fotograficzna można ogladać na wystawie przygotowanej przez Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej – oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu we współpracy z Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA.

W listopadzie 2011 r. Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu została przekształcona w Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA), które przejęło też należące do niej magazyny kostiumów. W 2013 r., z inicjatywy dyrektora CeTA dr. Roberta Banasiaka i z pomocą finansową Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rozpoczęto pionierski program renowacji wybranych kostiumów, prowadzony pod kierunkiem kostiumografki Marii Duffek. Zorganizowanie prezentacji strojów właśnie w Pawilonie Czterech Kopuł jest nieprzypadkowe. Budynekprzez kilkadziesiąt lat należał do wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. W jego wnętrzach były kręcone i montowane filmy, znajdowały się magazyny i rekwizytornie. W 2009 r. został przekazany Muzeum Narodowemu we Wrocławiu, w latach 2013-2015 został odrestaurowany i odzyskał swą pierwotną funkcję wystawienniczą.

Na wystawie zaprezentowane zostaną kostiumy z filmów, które powstawały w okresie 30 lat od odwilży do schyłku PRL. Symbolicznie te ramy wyznaczają: „Popiół i diament” (1958), arcydzieło Polskiej Szkoły Filmowej i „Klątwa Doliny Węży” (1987), rodzima wersja globalnego Kina Nowej Przygody.

„Choć powstały w okresie już zamkniętym, wyznaczając często kamienie milowe polskiej kinematografii, to pozostają żywe dla współczesnej widowni” – mówi dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka, kuratorka wystawy. „Nie gaśnie fascynacja postacią Zbyszka Cybulskiego, którego rola Maćka Chełmickiego w »Popiele i diamencie« uczyniła największą gwiazdą w historii polskiego kina. »Rękopis znaleziony w Saragossie« stał się najbardziej znanym na świecie polskim filmem, źródłem inspiracji dla wielkich współczesnych reżyserów. Beata Tyszkiewicz jako Izabela Łęcka w reżyserowanej przez Hasa »Lalce« nosiła stylowe kostiumy z niezrównaną gracją. Test pilota Pirxa przeżywa renesans na międzynarodowych festiwalach filmów fantastycznonaukowych. Żywą legendą pozostaje Na srebrnym globie, którego produkcję brutalnie przerwano z powodów ideologicznych, a dekoracje i kostiumy zniszczono, poza tymi, które przetrwały we Wrocławiu”.

„To wyjątkowe przedsięwzięcie wystawiennicze” uważa dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. „Naszym celem jest przypomnienie wybitnych dzieł polskich projektantów i kostiumografów zaangażowanych w dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu oraz ukazanie w nowym świetle niedocenianej i często pozostającej w cieniu dyscypliny artystycznej jaką jest kostiumografia. Kostium filmowy, elementy garderoby to wytwory o charakterze prawie że użytkowym, będące tylko rodzajem niezbyt trwałej dekoracji, temporalnym i okazjonalnym. Muzeum decydując się na tę prezentację bardzo świadomie dokonało symbolicznej nobilitacji kostiumu filmowego. Uczyniło go obiektem wizualnej adoracji, pozbawiło autorskiej anonimowości, przypomniało konkretnych wybitnych polskich aktorów, którzy z niego korzystali podczas odgrywania swoich pamiętnych ról, pokazało w zupełnie nowym kontekście jego materialne bogactwo oraz mistrzostwo wykonania”.

Zwiedzający zobaczą prace najlepszych polskich projektantów pracujących w WFF we Wrocławiu: Lidii i Jerzego Skarżyńskich, Janiny Koźmińskiej, Barbary Ptak, Magdaleny Tesławskiej, Alicji Wasilewskiej.
Wystawie towarzyszy publikacja autorstwa dr Małgorzaty Możdżyńskiej-Nawotki pod tytułem „Moda i kino. Kostiumy filmowe z kolekcji CeTA w Pawilonie Czterech Kopuł”.

Wydarzenia towarzyszące dla dorosłych

  • 6 i 20 października, 3 i 17 listopada, 1 i 15 grudnia, godz. 17.00 – W piątek o piątej, oprowadzanie po wystawie połączone z wizytą w Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA – wstęp z biletem na wystawę czasową
  • 15 października, godz. 16.00 – Kostium filmowy – czym jest inspirowany, jak się go projektuje, wykład Marii Duffek, wstęp bezpłatny
  • 9 grudnia, godz. 18.00 – Koncert muzyki inspirowanej najsłynniejszymi polskimi filmami – Wrocławscy Kameraliści

Wydarzenia towarzyszące dla dzieci

Zajęcia dla dzieci w wieku 3–5 lat

  • 22 października, godz. 11.00 – Strojny warsztat, prowadzi Monika Krysztofińska
  • 19 listopada, godz. 11.00 – Kapelusze z pióropuszem, prowadzi Alicja Abramowicz
  • 17 grudnia, godz. 11.00 i 13.00 – Eleganckie panie, wytworni panowie, prowadzi Alicja Abramowicz

Zajęcia dla dzieci w wieku 6–10 lat

  • 16 grudnia, godz. 11.00 – Nowa kolekcja, prowadzi Monika Krysztofińska

Zajęcia dla dzieci w wieku 8–12 lat

tworzenie krótkiej formy filmowej technikami klasycznej animacji

  • 14 października, godz. 11.00–15.00 – Poszukiwanie zagubionego kapelusza, prowadzi Adrian Jackowski
  • 18 listopada, godz. 11.00–15.00 – Nie-modny pantofelek, prowadzi Adrian Jackowski

Wstęp – 3 zł. Zapisy: tel. 71 71 27 181, edukacja.pawilon@mnwr.art.pl. Zapisywać się można na tydzień przed zajęciami.

Dla szkół

Zajęcia dla młodzieży w wieku 12–15 lat

  • Kostium filmowy – ważny element wspomagający aktora w budowaniu roli, spotkania z kostiumografką Marią Duffek. Wstęp – 5 zł. Zapisy: 71 71 27 181 lub edukacja.pawilon@mnwr.art.pl

Informaca prasowa 

02.10.2017