"Moje córki krowy" w kinach

8 stycznia na ekrany kin wszedł współfinansowany przez PISF film „Moje córki krowy” w reżyserii Kingi Dębskiej.

„Moje córki krowy”

Wzruszająca i zabawna historia dwóch sióstr, które postawione w trudnej sytuacji życiowej zmuszone są współdziałać, mimo wzajemnej niechęci. Marta (Kulesza) odniosła sukces w życiu, jest znaną aktorką, gwiazdą popularnych seriali. Pomimo sławy i pieniędzy, wciąż nie może ułożyć sobie życia. Samotnie wychowała dorosłą już córkę (w tej roli debiutująca Maria Dębska). W przeciwieństwie do swojej silnej i dominującej starszej siostry, Kasia (Muskała) jest wrażliwa i ma skłonność do egzaltacji. Pracuje jako nauczycielka, jej małżeństwo jest dalekie od ideału. Mąż Kasi (Marcin Dorociński) to życiowy nieudacznik, który bezskutecznie poszukuje pracy. Siostry nie przepadają za sobą, ale nagła choroba matki (Niemirska) zmusza je do wspólnego działania. Muszą zaopiekować się ukochanym, ale despotycznym ojcem (Dziędziel). Marta i Kasia stopniowo zbliżają się do siebie i odzyskują utracony kontakt, co wywołuje szereg tragikomicznych sytuacji.

Nowy film Kingi Dębskiej ze wsparciem PISF

„Móje córki krowy” to nowy film fabularny w reżyserii Kingi Dębskiej („Hel”, „Aktorka”), która jest również autorką scenariusza. Autorem zdjęć do filmu jest Andrzej Wojciechowski („Hanoi-Warszawa”, „Zaślepiona”), za scenografię odpowiada Ewa Skoczkowska („Ki”, „Kamienie na szaniec”). Charakteryzacja to dzieło Ewy Kowalewskiej („Baby blues”, „Płynące wieżowce”), a kostiumy – Agaty Culak („Jesteś Bogiem”, „Anna German”). Producentem filmu jest Zbigniew Domagalski (Studio Filmowe Kalejdoskop). Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Kulesza, Muskała i Dziędziel w rolach głównych

W role głównych bohaterów w filmie wcielają się Agata Kulesza, Gabriela Muskała i Marian Dziędziel. Na ekranie partnerują im. m.in. Małgorzata Niemirska, Marcin Dorociński, Łukasz Simlat, Maria Dębska i Agnieszka Wosińska.

Premiera kinowa 8 stycznia 2015

Polska premiera filmu „Moje córki krowy” odbyła się podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni, gdzie film był pokazywany w Konkursie Głównym. Film trafił na ekrany kin 8 stycznia 2015. Dystrybutorem obrazu jest Kino Świat.

Nagrody w Polsce i za granicą

Film Kingi Dębskiej został już doceniony w Polsce i za granicą. Na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni film otrzymał Nagrodę Dziennikarzy, Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. „Moje córki krowy” otrzymały również „Złote Zęby” dla najbardziej interesującego filmu fabularnego na Festiwalu Filmu Polskiego w Chicago oraz Nagrodę Publiczności na Ann Arbor Film Festival.

Film Kingi Dębskiej znalazł się w rankingu amerykańskiego portalu „The Village Voice” jako jeden z najlepszych filmów 2015 roku obok takich produkcji jak „Mad Max: Na drodze gniewu”, czy ” W głowie się nie mieści”. Polska produkcja figuruje również w rankingu najlepszych 15 filmów 2015 roku na brytyjskim blogu Boycotting Trends.

Na podstawie materiałów dystrybutora

08.01.2016