"Moonshine" najlepszą animacją w Tampere

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Moonshine” w reżyserii Michała Poniedzielskiego otrzymał nagrodę dla najlepszej animacji na 44. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Tampere w Finlandii.

Polski film najlepszą animacją

44. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Tampere odbyła się w dniach 5-9 marca. W tym roku nagrodę dla najlepszej animacji otrzymała polska produkcja „Moonshine” w reżyserii Michała Poniedzielskiego. Grand Prix festiwalu otrzymała rosyjska animacja „Bum-bum doch’ rybaka” w reżyserii Ivana Maximova. Konkurs fabularny wygrała kanadyjska produkcja „Quelqu’un d’extraordinaire” w reżyserii Moni Chokri. Najlepszym filmem dokumentalnym został obraz „Beach Boy” w reżyserii Emila Langballena. W tym roku w programie festiwalu znalazły się również takie polskie filmy jak: „Ojcze nasz” Kacpra Lisowskiego, „Ziegenort” Tomasza Popakula, „Macica” Anny Kosińskiej i „Chłopcy” Pawła Orwata.

Moonshine

Krótkometrażowa animacja „Moonshine” śledzi zmagania nieszczęśliwie zakochanego Szczepana, który w pogoni za swą wybranką, zimną i niewzruszoną jego zalotami Heleną wpędza się w odmęty obłędu rodem z koszmaru sennego. Świat „Moonshine” zbudowany jest z czarnobiałych fotografii, na tle których bohaterowie, żywi aktorzy oraz postacie animowane, przeżywają surrealistyczne perypetie przy akompaniamencie utworu „Way Down in The Hole” Toma Waitsa. Zwiastun filmu można obejrzeć tutaj

Produkcja ze wsparciem PISF

Reżyserem filmu „Moonshine” jest Michał Poniedzielski. Obraz został wyprodukowany prze łódzką firmę Lava Films. „Moonshine” był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Łódzki Fundusz Filmowy. Agentem sprzedaży jest New Europe Film Sales.

Tampere Film Festival

Festiwal w Tampere, który odbywa się od 1969 roku, jest jednym z jednym z najważniejszych europejskich festiwali filmów krótkometrażowych. Co roku podczas imprezy publiczność może oglądać około 500 filmów podzielonych na sekcję fińską i międzynarodową. W tym roku do sekcji konkursowych spośród prawie 5000 zgłoszeń wybrano 61 filmów z 41 krajów.

Nagrody dla polskich filmów

Podczas poprzednich edycji festiwalu nagrody otrzymały takie polskie produkcje jak: „Szklana pułapka” Pawła Ferdka (2009 – nominacja do EFA), „Deklaracja nieśmiertelności” Marcina Koszałki (2011) i „Matka” Łukasza Ostalskiego (2013).

 

Strona festiwalu w Tampere: www.tamperefilmfestival.fi.

 

Strona Lava Films: lavafilms.pl.

 

Paulina Bez

13.03.2014