„Mów mi Marianna” w kinach

29 stycznia do kin wszedł współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej dokument „Mów mi Marianna” w reżyserii Karoliny Bielawskiej.

„Mów mi Marianna”

Marianna to czterdziestoletnia atrakcyjna kobieta. Odeszła od osób, które kochała. Pozwała rodziców do sądu, bo tylko tak mogła zmienić zapis w metryce. A wszystko po to, by zmienić płeć. Okazało się, że życie napisało scenariusz, jakiego nikt się nie spodziewał, a cena wolności i wymarzonej kobiecości jest bardzo wysoka.

Nagrody w Polsce i za granicą 

Premiera filmu odbyła się podczas 55. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, gdzie dokument zdobył główną nagrodę – Złoty Róg. W Krakowie film Karoliny Bielawskiej otrzymał również Nagrodę Publiczności, Nagrodę dla Najlepszego Producenta oraz Nagrodę im. Macieja Szumowskiego. W swoim werdykcie jurorzy uznali film Karoliny Bielawskiej za „poruszający, złożony, namalowany z odpowiednią wrażliwością i przy użyciu właściwych środków portret bohaterki, która z odwagą dąży do osiągnięcia harmonii z własną tożsamością. Fakt, że film powstał właśnie teraz dodaje otuchy”. Film był również pokazywany na 68. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno, gdzie otrzymał nagrodę Premio Zonta Club Locarno dla filmu, który porusza szczególne ważne sprawy społeczne. Otrzymał także Grand Prix oraz nagrodę przyznawaną przez dziennikarzy na 25. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Message to Man” oraz nagrodę krytyków filmowych z Chicago na 27. Festiwalu Filmów Polskich w Ameryce. 

Film ze wsparciem PISF

Obraz został wyprodukowany przez Studio Filmowe Kalejdoskop oraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, jego koproducentem jest Telewizja Polska. Dystrybutorem filmu jest firma Solopan.

Nabliższe plany festiwalowe filmu

W najbliższym czasie „Mów mi Marianna” będzie pokazana m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Goteborgu, Helsińskim Festiwalu Filmów Dokumentalnych DOCPOINT oraz Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia”.

Więcej informacji znajduje się na oficjalnej stronie filmu: www.callmemarianna.com

29.01.2016