„Mr. Jones” Agnieszki Holland w Konkursie Głównym 69. Berlinale

Najnowszy film Agnieszki Holland „Mr. Jones” zakwalifikował się do Konkursu Głównego 69. Festiwalu Filmowego w Berlinie. Będzie to jego światowa premiera. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Szansa na Złotego Niedźwiedzia

Agnieszka Holland, wielokrotnie doceniana na Berlinale, znowu powalczy o Złotego Niedźwiedzia. „Mr. Jones” zostanie zaprezentowany w Konkursie Głównym u boku najnowszych filmów między innymi Agnes Vardy i Isabel Coixet. To oparta na faktach opowieść o młodym walijskim dziennikarzu, który w latach 30. jako jeden z pierwszych opisał Wielki Głód na Ukrainie. 

Twórcy

„Mr. Jones” (tytuł roboczy „Gareth Jones”) jest polsko-brytyjsko-ukraińską koprodukcją. Producentem wiodącym jest firma Film Produkcja. Producentami filmu są Andrea Serdaru-Barbul, Klaudia Śmieja i Stanisław Dziedzic. Koproducentem ze strony polskiej jest Studio Produkcyjne Orka, ze strony brytyjskiej firma Crab Apple Films, zaś ze strony ukraińskiej firma Film UA. Scenariusz napisała Andrea Serdaru-Barbul, amerykańska dziennikarka ukraińskiego pochodzenia. Za kamerą stanął Tomasz Naumiuk. Agentem sprzedaży jest WestEnd Films.

W rolach głównych występują James Norton, Vanessa Kirby oraz Peter Sarsgaard. W filmie wystąpią także polscy aktorzy: Michalina Olszańska, Beata Poźniak oraz Krzysztof Pieczyński.

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Premiera kinowa planowana jest na 2019 rok.

„Mr. Jones”

Oparty na faktach film opowiada historię młodego walijskiego dziennikarza Garetha Jonesa, który odkrywa tajemnicę Wielkiego Głodu na Ukrainie. W latach 30. XX wieku polityka Stalina doprowadziła do głodowej śmierci około 4-5 mln ludzi, czemu komuniści konsekwentnie zaprzeczali. Dziennikarskie śledztwo i publikacje Jonesa nie tylko uświadomiły Zachodowi, co dzieje się na Ukrainie, ale były też źródłem inspiracji dla George’a Orwella do napisania „Folwarku zwierzęcego”. Determinację w ujawnianiu prawdy młody dziennikarz przypłacił śmiercią, najprawdopodobniej z rąk NKWD.

Polskie sukcesy na Berlinale

Polskie filmy w ostatnich latach zdobywają uznanie całego świata, a polscy twórcy wracają z Berlina z nagrodami. W 2017 roku „Pokot”, który Agnieszka Holland wyreżyserowała wspólnie z Kasią Adamik otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia nagrodę Alfreda Bauera. W poprzednich latach nagrody na festiwalu w Berlinie zdobywały także filmy Małgorzaty Szumowskiej. W konkursie głównym nagradzane były: w 2018 roku „Twarz” (Grand Prix Jury – Srebrny Niedźwiedź), w 2015 roku „Body/Ciało” (Srebrny Niedźwiedź – Wielka Nagroda Jury), w 2013 roku „W imię” (Nagroda Teddy). W 2016 roku film Tomasza Wasilewskiego „Zjednoczone Stany Miłości” został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszy scenariusz.

W ubiegłym roku Srebrnym Niedźwiedziem za Wyróżniający się wkład artystyczny została nagrodzona Elena Okopnaja – scenografka rosyjsko-polsko-serbskiej koprodukcji „Dowłatow” Aleksieja Germana jr. Wszystkie nagrodzone filmy były współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Na podstawie informacji ze strony Film Commission Poland

[informacja w trakcie aktualizacji]


11.01.2019