"Mundial. Gra o wszystko" w kinach

„Mundial. Gra o wszystko”. Fot. Unlimited Film Operations


23 maja 2014 na ekrany polskich kin wszedł współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film dokumentalny „Mundial. Gra o wszystko” w reżyserii Michała Bielawskiego.

Dokumentalna opowieść o sporcie i polityce

 

„Mundial. Gra o wszystko” to dokumentalna opowieść o sporcie i polityce w okolicznościach nadzwyczajnych. Grę polskich piłkarzy, którzy biorą udział w Mistrzostwach Świata w 1982 roku w Hiszpanii, śledzą internowani działacze zdelegalizowanej „Solidarności”, dziennikarze sportowi i cenzorzy, wycinający z telewizyjnych transmisji wszelkie przejawy istnienia opozycji. Występ w Hiszpanii poznajemy też z perspektywy zawodników, usiłujących sprostać nie tylko swoim ambicjom, ale też unieść ciężar oczekiwań kibiców i reżimowej propagandy.

Uroczysta premiera 30 sierpnia 2012 w Gdańsku

Film został oparty na materiałach archiwalnych Telewizji Polskiej, Kroniki Filmowej, materiałach FIFA, animowanych fotografii z hiszpańskich boisk i obozu dla internowanych. Jest niezwykłą, wielogłosową relacją zbudowaną z wywiadów z zawodnikami reprezentacji Polski, opozycjonistami internowanymi w Białołęce i znanymi komentatorami sportowymi. Uroczysta premiera filmu odbyła się 30 sierpnia 2012 w kinie Neptun w Gdańsku w ramach festiwalu „Solidarity of Arts”.

Debiut Michała Bielawskiego ze wsparciem PISF

Reżyserem filmu i autorem scenariusza jest Michał Bielawski, laureat Nagrody PISF w kategorii Program telewizyjny. Dokument „Mundial. Gra o wszystko” jest jego debiutem reżyserskim. Zdjęcia zrealizowali Petro Aleksowski i Tomasz Suski. Muzykę do filmu skomponował Antoni Łazarkiewicz. Producentem filmu jest Unlimited Film Operations, a koproducentami Canal+ Polska, Telewizja Polska,Europejskie Centrum Solidarności, Instytut Adama Mickiewicza, WFDiF. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Nagrody

Film Michała Bielawskiego otrzymał do tej pory wyróżnienie specjalne na Planete+Doc Film Festival, Złoty Gwizdek na Kicking & Screening Soccer Film Festival w Nowym Jorku oraz Hollywood Eagle Documentary Award na Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles.

Premiera kinowa 23 maja

Film „Mundial. Gra o wszystko” wszedł na ekrany polskich kin 23 maja 2014. Dystrybutorem obrazu jest Against Gravity.

Oficjalna strona filmu „Mundial. Gra o wszystko”: mundial82.pl.

 

Paulina Bez

23.05.2014