"Mundial. Gra o wszystko" wygrywa w Nowym Jorku

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Mundial. Gra o wszystko” w reżyserii Michała Bielawskiego wygrał 5. Kicking + Screening Soccer Film Festival w Nowym Jorku.

Złoty Gwizdek

Film dokumentalny Michała Bielawskiego otrzymał nagrodę „Złoty Gwizdek” dla najlepszego filmu dokumentalnego o piłce nożnej. W poprzednich latach główną nagrodę festiwalu otrzymały takie filmy jak „The Four-Year Plan” w reżyserii Mata Hodgsona (2012) i „Soka Afrika” w reżyserii Suridha Hassana (2011).

Dokumentalna opowieść o sporcie i polityce

„Mundial. Gra o wszystko” to dokumentalna opowieść o sporcie i polityce w okolicznościach nadzwyczajnych. Grę polskich piłkarzy, którzy biorą udział w Mistrzostwach Świata w 1982 roku w Hiszpanii, śledzą internowani działacze zdelegalizowanej „Solidarności”, dziennikarze sportowi i cenzorzy, wycinający z telewizyjnych transmisji wszelkie przejawy istnienia opozycji. Występ w Hiszpanii poznajemy też z perspektywy zawodników, usiłujących sprostać nie tylko swoim ambicjom, ale też unieść ciężar oczekiwań kibiców i reżimowej propagandy.

Debiut Michała Bielawskiego ze wsparciem PISF

Reżyserem filmu i autorem scenariusza jest Michał Bielawski. Dokument „Mundial. Gra o wszystko” jest jego debiutem reżyserskim. Zdjęcia zrealizowali Petro Aleksowski i Tomasz Suski. Muzykę do filmu skomponował Antoni Łazarkiewicz. Producentem filmu jest Unlimited Film Operations. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Oficjalna strona filmu „Mundial. Gra o wszystko”: mundial82.pl.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.kickingandscreening.com.

 

Paulina Bez

01.07.2013