"Mur" w kinach

4 września na ekrany polskich kin wejdzie debiut fabularny Dariusza Glazera „Mur”. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Mur”

W ciasnym mieszkaniu, z chorą na depresję matką mieszka Mariusz (Tomasz Schuchardt). Na życie zarabia remontowaniem mieszkań w tych „lepszych” dzielnicach. Marzy, że kiedyś zamieszka w jednym z nich. Wierzy, że może przekroczyć mur – być jednym z lokatorów apartamentowca, mieć miejsce w podziemnym garażu i robić zakupy w luksusowym centrum handlowym.  Plan się udaje – odłożone pieniądze wystarczają na wynajem dobrego mieszkania. Z czystą klatką schodową, błyszczącą windą i atrakcyjną sąsiadką (Marta Nieradkiewicz). Córka dewelopera, samotna matka wydaje się nie widzieć żadnego muru. Ale on powróci – już zaraz. Przy spotkaniu z jej rodzicami, pierwszej selekcji do warszawskiego klubu, telefonie w sprawie matki, która po wylewie wymaga stałej opieki. W starym, ciasnym mieszkaniu. Sen się urywa, wraca rzeczywistość, w której Mariusz będzie musiał na nowo ustawić priorytety, zastanowić się kim jest i czego chce. I po raz kolejny zmierzyć się z murem wokół siebie.

Tomasz Schuchardt i Marta Nieradkiewicz w rolach głównych

W filmie w role głównych bohaterów Mariusza i Agatę wcielają się Tomasz Schuchardt i Marta Nieradkiewicz. Na ekranie partnerują im m.in. Aleksandra Konieczna, Rafał Maćkowiak, Krzysztof Olszewski, Ewa Kasprzyk i Piotr Machalica.

Laureat Script Pro 2012

Film „Mur” jest pełnometrażowym debiutem fabularnym Dariusza Glazera. Scenariusz filmu „Mur” wygrał w 2012 roku konkurs scenariuszowy Script Pro. Autorem zdjęć do filmu jest znany polski operator Wojciech Staroń.

Debiut ze wsparciem PISF

Producentami filmu są Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Studio Munka, a koproducentem Telewizja Polska. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Premiera kinowa 4 września 2014

Film wejdzie na ekrany polskich kin 4 września 2015. Dystrybutorem filmu jest Alter Ego Pictures.

Paulina Bez 

01.09.2015