Na 11. Netia Off Camera zwycięża polskie kino

„Wieża. Jasny dzień” Jagody Szelc z Krakowską Nagrodą Filmową (100 000 USD), „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej z nagrodą Kulczyk Foundation (300 000 PLN) i „Cicha Noc” Piotra Domalewskiego z Nagrodą Publiczności i nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI. Podczas 11.Netia Off Camera triumfuje polskie kino.

„Wieża. Jasny dzień” z Nagrodą Główną

Decyzją Jury Konkursu Głównego „Wytyczanie Drogi” w składzie Małgorzata Szumowska, Gina Gershon oraz Thomas Kretschman to film „Wieża. Jasny dzień” okazał się numerem jeden. Debiut Jagody Szelc to opowieść zawieszona między rodzinnym dramatem a metafizycznym horrorem oraz dowód nieskrępowanej wyobraźni i własnego, oryginalnego głosu.

„Twarz” wygrywa Konkurs Polskich Filmów Fabularnych

Z kolei „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej zachwyciła jurorów Konkursu Polskich Filmów Fabularnych. Dree Hemingway, Lucy Bevan i Geoff Andrew zdecydowali, że do twórców właśnie tego tytułu trafi 300 000 PLN – nagroda Kulczyk Foundation. W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych ponownie przyznano nagrodę MasterCard Rising Star dla najlepszego aktorskiego debiutu. Wyróżnienie i 10 000 PLN otrzymała Eliane Umuhire („Ptaki śpiewają w Kigali).

Rada programowa Festiwalu po raz piąty wyłoniła również laureatów nagród dla Najlepszej Aktorki (Albert Riele) i Najlepszego Aktora (M&M’s). Zostali nimi Marta Nieradkiewicz („Dzikie róże”) i Mateusz Kościukiewicz („Twarz”).

„Cichą noc” z nagroda FIPRESCI 

Już po raz ósmy Międzynarodowa Federacja Krytyków Filmowych FIPRESCI również oceniała festiwalowe filmy. Za najciekawszy tytuł konkursu „Wytyczanie Drogi” uznano „Cichą noc” Piotra Domalewskiego. Z werdyktem krytyków była zgodna publiczność. Jej nagroda trafiła do dystrybutora filmu Forum Film Poland. Nagrodę ufundowała telewizja TVN. Z kolei nagroda Młodzieżowego Jury Skrytykuj.pl trafiła do „Love After Love” w reżyserii Russella Harbaugha.

Nagrody KIPA

Zarząd Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych na wniosek Sekcji Młodych Producentów po raz czwarty ufundował nagrody za najlepszy debiut producencki. W tym roku trafiły do Jana Kwiecińskiego, producenta filmu „Atak paniki” w reż. Pawła Maślony i Małgorzaty Zacharko, producentki filmu „Książę i dybuk” w reż. Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego.

Nagrody w konkursie #63PL

Wręczono również nagrody w konkursie #63PL organizowanym przez Fundację Off Camera, Muzeum Powstania Warszawskiego i Onet.pl. Doceniono Patryka Bańkowskiego, Jagodę Dienwebel, Filipa Tomczaka, Sarę Szymańską i Ewę Skonieczną. Nagroda Onet.pl trafiła z kolei do Natalii Błaszczyk, Oliwii Wróblewskiej i Pauliny Krzysiek.

Łącznie w pokazach filmowych w ramach 11. Netia Off Camera wzięło udział 40.000 widzów. Projekcje odbywały się w krakowskich kinach, na dachach kamienic, na pokładzie barki „Nimfa” i nad brzegiem Wisły. W Miasteczko Filmowe i kino plenerowe zamienił się również plac Szczepański. Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez festiwalowych gości była Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.

Festiwal z dofinansowaniem PISF

„Obraz świata / Świat w obrazach” to projekt realizowany podczas 11. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Netia Off Camera – dofinansowany z budżetu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W jego ramach zostały zorganizowane Międzynarodowy Konkurs Filmowy „Wytyczanie drogi” o Krakowską Nagrodę Filmową oraz Konkurs Polskich Filmów Fabularnych. Dodatkowo, w ramach projektu wręczone zostały nagrody dla Najlepszej Aktorki i Najlepszego Aktora oraz Nagroda publiczności i Nagroda FIPRESCI.

Informacja prasowa


07.05.2018