Na planie "Dnia Czekolady"

Rozmawiamy z twórcami współfinansowanego przez PISF filmu fabularnego dla młodych widzów „Dzień Czekolady”: reżyserem i współscenarzystą Jackiem Piotrem Bławutem Jr, autorem zdjęć Radosławem Ładczukiem, scenografką Jagną Dobesz, oraz aktorami Barbarą Kurzaj, Markiem Bukowskim, Tomaszem Sobczakiem i Julią Odzimek.

Na planie „Dnia Czekolady”

Na planie „Dnia czekolady”. Transkrypcja (plik .rtf)

„Dzień czekolady” to współczesny, baśniowy film o sile przyjaźni, przezwyciężającej smutki i dającej szczęście. Przyjaźń Dawida i Moniki zaczyna się, gdy dzieci zostają sąsiadami. Marzeniem dziewczynki jest spotkanie z nieżyjącą babcią, która wg Moniki mieszka na Hawajach i jest tancerką hula. Dzieci wchodzą w świat starego zegara, gdzie żyją Pożeracz Poniedziałków, Skoczek Czasu, Wiedźma i kelner. Poznają tajemniczy świat magii i fantazji. W ten sposób pomagają sobie po stracie bliskich.

„Co spodobało mi się w scenariuszu? To jest bardzo pozytywna historia. Jest o dzieciach i opisuje czarodziejski świat, a dawno nie widziałam w polskim kinie filmu dla dzieci, o dzieciach i takiego pozytywnego” – mówiła podczas rozmowy aktorka Barbara Kurzaj, grająca jedną z matek.

„Dzień Czekolady” Jacka Piotra Bławuta Jr powstaje w oparciu o scenariusz rozwijany w programie ScripTeast i nagrodzony nagrodą im. Krzysztofa Kieślowskiego podczas 63. Festiwalu Filmowego w Cannes. W obsadzie znaleźli się: Marek Bukowski, Magdalena Cielecka, Witold Dębicki, Tomasz Kot, Barbara Kurzaj, Katarzyna Kwiatkowska, Dawid Ogrodnik, Tomasz Sobczak, Katarzyna Zawadzka oraz aktorzy dziecięcy: Julia Odzimek i Leo Stubbs. Producentem filmu jest firma Aura Films w koprodukcji ze Studiem Filmowym Rabarbar, przy wsparciu DI Factory, Instytucji Filmowej Silesia Film, Kijora Film oraz WFDiF. „Dzień Czekolady” jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Dystrybutorem filmu w polskich kinach będzie firma Next Film.

02.06.2016