Na planie filmu "Eter"

Podczas wizyty na planie filmu „Eter” rozmawialiśmy z reżyserem Krzysztofem Zanussim, autorką scenografii Joanną Machą, kostiumografką Katarzyną Lewińską i aktorem Jackiem Poniedziałkiem.

21 grudnia zakończyły się zdjęcia na planie „Eteru” – najnowszego filmu Krzysztofa Zanussiego

„Eter” jest próbą reinterpretacji mitu Fausta. Akcja toczy się przed wybuchem I wojny światowej na terenach monarchii Austro-Węgierskiej i Cesarstwa Rosyjskiego. Opowiada historię wojskowego lekarza, który prowadzi eksperymenty medyczne, by zyskać władzę nad ludźmi.

„Wszyscy znamy mit Fausta. To jeden z tych wielkich mitów, który się jakby zdezaktualizował w czasach, kiedy wielu ludzi nie wierzy w istnienie duszy, istnienie ucieleśnionego zła, czyli diabła. Więc chyba stąd się wziął ten pomysł, ale także z tego, że miałem od dawna taką ochotę na zrobienie pewnego dramaturgicznego łamańca powiedzmy sobie. Takiego zabiegu, żeby tę samą historię opowiedzieć dwa razy w filmie. W jednej są jakieś siły nadprzyrodzone, a w tej podstawowej ich nie ma (…).To jest opowieść o człowieku który pomylił porządki. Porządek nauki z porządkiem wiary” – podkreślił w rozmowie reżyser Krzysztof Zanussi.

„Kim jest postać, którą gram? Jest lekarzem, jest doktorem, jest wynalazcą. Momentami może się wydawać, że jest nawet szarlatanem. Człowiekiem może trochę opętanym wizją postępu w nauce. Człowiekiem całkowicie pochłoniętym przez naukę i przez medycynę. Jest badaczem i wynalazcą” – mówił podczas wizyty na planie Jacek Poniedziałek.

Film współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej

„Eter” to współfinansowana przez PISF koprodukcja polsko-węgiersko-ukraińsko-litewska. Głównym producentem jest Studio Filmowe TOR. Koproducentami obrazu są Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, ITI NEOVISION S.A., Podkarpacki Fundusz Filmowy „Studio Filmowe Interfilm” (Ukraina), Studio Uljana Kim (Litwa), Laokoon Cinema (Węgry). Scenarzystą i reżyserem „Eteru” jest Krzysztof Zanussi. Autorem zdjęć jest Piotr Niemyjski. Obok Jacka Poniedziałka w filmie wystąpili m.in. Andrzej Chyra, Zsolt Laszlo, Ostap Vakulyuk, Małgorzata Pritulak i Maria Ryaboshapka.


22.12.2017