Na planie filmu „Krew Boga”

Na planie filmu „Krew Boga” rozmawiamy z reżyserem Bartoszem Konopką, aktorami Krzysztofem Pieczyńskim i Jackiem Komanem, aktorką Wiktorią Gorodeckają, II kostiumografką Anną Sikorską oraz choreografką Izabelą Chlewińską.

„Krew Boga”

„Brakowało mi kina, czyli przygody, opowiadania obrazem, przeniesienia się w inne czasy, inne miejsce. Zdecydowaliśmy, że w takim razie przeniesiemy się w czasy pierwszych misjonarzy, bo one właściwie nie były przeniesione na ekran a są bardzo ciekawe. Tak naprawdę to wszystko czym żyjemy, nie chodzi tylko o kulturę chrześcijańską, ale w ogóle o kulturę, zawdzięczamy pojedynczym ludziom z krzyżem, którzy szli przez pustkowie w nieznane. Mogli zginąć każdego dnia, ale przynosili coś nowego, w co wierzyli, w czym byli zakochani a jednocześnie wiedzieli, że poganie niekoniecznie chcą to przyjąć” – mówi o swoim najnowszym filmie reżyser Bartosz Konopka.

Akcja filmu dzieje się we wczesnym średniowieczu. Na ostatnią pogańską wyspę, cudem uniknąwszy śmierci, dociera rycerz Willibrord (Krzysztof Pieczyński). Okrutnie doświadczony przez los, lecz twardo stąpający po ziemi wojownik, już dawno zginąłby, gdyby nie pomoc Bezimiennego (Karol Bernacki) – pełnego ideałów chłopaka, skrywającego przed światem prawdziwą tożsamość. Pomimo różnic w światopoglądzie i podejściu do religii, mężczyźni zostają towarzyszami podróży. Kontynuują wędrówkę połączeni wspólnym celem – chcą odnaleźć i ochrzcić ukrytą w górach osadę pogan. Chociaż chrystianizacja mieszkańców to jedyny sposób, by uchronić ich przed zbliżającą się zagładą, misję bohaterów spróbują zatrzymać kapłan pogan oraz ich wódz, Geowold. Ich działania wystawiają poglądy obcych na wielką próbę. Jednak w ostatnim bastionie „starej wiary” Willibrord i Bezimienny mogą liczyć na nieoczekiwanego sojusznika. Jest nim Prahwe – charyzmatyczna córka Geowolda. Wkrótce miłość skonfrontuje się z nienawiścią, dialog z przemocą, szaleństwo z zasadami, a wielu będzie musiało zginąć…

Na planie filmu „Krew Boga” (.rtf)

Twórcy

Scenariusz „Niemego” (aktualny tytuł filmu to „Krew Boga”) powstał w wyniku współpracy Bartosza Konopki, Przemysława Nowakowskiego i Anny Wydry. Autorem zdjęć do filmu jest Jacek Podgórski. Za scenografię odpowiada Marek Warszewski, za kostiumy Marta Ostrowicz, a za charakteryzację Dariusz Krysiak. Film zostanie zmontowany przez Andrzeja Dąbrowskiego. Producentką filmu jest Anna Wydra (Otter Films), koproducentami: Andrzej Białas i Rafał Bubnicki z Odry-Film (fundusze Dolnośląskiego Konkursu Filmowego) oraz Jurgen Willocx i Melissa Dhondt z belgijskiej firmy Earlybirds Films.

Projekt filmu był rozwijany m.in. podczas prestiżowych warsztatów dla producentów EAVE. Film ma już na swoim koncie pierwszy sukces: otrzymał nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego dla najlepszego scenariusza rozwijanego w ramach warsztatów ScripTeast.

Głównego producenta, firmę Otter Films, wspierają koproducenci: Earlybirds Films z Belgii i Odra-Film. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Eurimages. Z kolei w Belgii, produkcję dofinansował fundusz regionalny Screen Flanders. Jeszcze na etapie rozwoju projektu film otrzymał grant z funduszu MEDIA i FPCA. Polskim dystrybutorem filmu jest firma Kino Świat, a międzynarodowym agentem sprzedaży New Europe Film Sales.

Zdjęcia do filmu realizowane były w okolicach Ustki i Kudowy-Zdroju.

Kinowa premiera filmu zapowiadana jest na 2018 rok.

Opis filmu na podstawie informacji prasowych dystrybutora

13.11.2017