Na planie filmu "Mur" Dariusza Glazera

Zakończyły się zdjęcia do filmu „Mur” – współfinansowanego przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej pełnometrażowego debiutu Dariusza Glazera. Scenariusz filmu w 2012 roku wygrał główną nagrodę w konkursie Script Pro. „Mur” powstaje w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

 

Akcja filmu toczy się między nowoczesnym, zamkniętym osiedlem apartamentowców a starą zabudową dużego miasta. Elementem łączącym te dwa światy jest postać głównego bohatera, Turka – mieszkającego z matką w starej kamienicy, a wykańczającego mieszkania na nowych osiedlach. Bohatera poznajemy w momencie, kiedy przechodzi tytułowy mur, opuszcza matkę i wynajmuje mieszkanie na nowym osiedlu. Bohater szybko przekonuje się jednak, że szara rzeczywistość, od której chce uciec tak łatwo mu na to nie pozwala.

 

W kinie najbardziej interesuje mnie taki bohater, który się czegoś uczy na przestrzeni trwania filmu. Razem z nim mogę zobaczyć, że się zmienił – mówi reżyser.

 

O kreowaniu postaci, świecie zamkniętych osiedli oraz inspirowaniu się kinem dokumentalnym rozmawiamy z reżyserem i scenarzystą Dariuszem Glazerem, aktorami: Martą Nieradkiewicz i Tomaszem Schuchardtem oraz autorem zdjęć Wojciechem Staroniem.

 

29.11.2013