Na planie filmu „Tarapaty”

12 sierpnia podczas 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty odbędzie się premierowy pokaz filmu „Tarapaty” w reżyserii Marty Karwowskiej. Podczas wizyty na planie rozmawialiśmy z reżyserką, producentką Agnieszką Dziedzic oraz aktorami: Joanną Szczepkowską i Piotrem Głowackim.

„Tarapaty”

Przyjaźń to wcale nie jest taka prosta sprawa i Julka dobrze o tym wie. Ma 12 lat, chodzi do szkoły z internatem i jeszcze nigdy nie miała prawdziwej przyjaciółki. Zaczynają się wakacje, a razem z nimi kłopoty. Julka zamiast do rodziców w Kanadzie, trafia do ciotki w Warszawie. W tej samej kamienicy mieszka Olek. Kiedy dzieciakom wpada w ręce plan prowadzący do skarbu zaczyna się przygoda. Na drodze do rozwiązania zagadki staje złodziejska szajka, niania – nałogowa palaczka i podejrzany pożeracz cukierków. Nikt nie jest tym za kogo się podaje, a wyścig z czasem trwa. Żeby wyjść cało z tej historii, Julka musi pokonać nieufność i odważyć się na przyjaźń.

Twórcy

Reżyserką filmu jest Marta Karwowska, która ukończyła Wydział Reżyserii w PWSFTviT w Łodzi i Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie studiów zrealizowała kilkanaście krótkometrażowych etiud fabularnych i dokumentalnych, w tym nagradzaną na festiwalach „Sowę”. Reżyserka drugiej ekipy oraz asystentka Jana Jakuba Kolskiego przy filmie „Wenecja” oraz reżyserka obsady w fabularnym debiucie Grzegorza Jaroszuka „Kebab i Horoskop”. Stypendystka Ministra Kultury (Młoda Polska 2014).

Autorem zdjęć do filmu jest Kacper Fertacz, jeden z najzdolniejszych operatorów młodego pokolenia. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Budapest Cinematography Masterclass 2007 prowadzonego przez Vilmosa Zsigmonta i Elmera Ragalyi. Autor zdjęć m.in. do filmu „Ostatnia Rodzina” w reż. Jana P. Matuszyńskiego, nagradzanego „Hardkor Disko” Krzysztofa Skoniecznego czy wielkiego hitu na Słowacji „Czerwonego Kapitana” Michała Kollara.

Producentem filmu jest Agnieszka Dziedzic z Koi Studio, która w 2015 roku dostała nagrodę dla Najlepszego Debiutującego Producenta za film „Małe Stłuczki” w reżyserii Aleksandry Gowin i Ireneusza Grzyba przyznaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych.

W „Tarapatach” występują m.in. Joanna Szczepkowska, Roma Gąsiorowska, Maria Maj, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Piotr Głowacki i Krzysztof Stroiński. Główne role zagrali Hanna Hryniewicka oraz Jakub Janota-Bzowski.

Wkrótce w kinach

„Tarapaty” są współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Mazowiecki Fundusz Filmowy. Koproducentem jest DI Factory. Twórcy filmu brali udział w warsztatach Films For Kids.Pro oraz Maia Workshops. „Tarapaty” wejdą na ekrany polskich kin 15 września dystrybuowane przez firmę Next Film. Debiut Marty Karwowskiej zakwalifikował się też do Konkursu „Inne Spojrzenie” 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Więcej o filmie www.facebook.com/tarapatyfilm.

Na planie filmu „Tarapaty”. Transkrypcja (plik .rtf)

11.08.2017