"Na północ od Kalabrii" kupione przez Arte

Film „Na północ od Kalabrii” w reżyserii Marcina Sautera został kupiony przez francusko-niemiecką telewizję Arte. Obraz zostanie wyemitowany w paśmie „Faraway Places”, które specjalizuje się w dokumentach kreatywnych. Film jest współfinansowany przez PISF.

Na północ od Kalabrii

„Na północ od Kalabrii” to bajkowy dokument o wymarzonym miejscu do życia, gdzie czas płynie powoli, ludzie dobrze się znają, akceptują swoje niedoskonałości, spotykają się, żeby porozmawiać i po prostu być razem. Sauterowi i jego ekipie udało się do filmu zaangażować całe miasteczko. Wystarczyło tylko dać mieszkańcom parę lekcji kuchni śródziemnomorskiej i sztuki carpe diem, by polska prowincja zaczęła przypominać malowniczą Kalabrię, a film – włoską komedię.

Nagroda na DOK Leipzig

Film został wyprodukowany przez Studio Munka i Szkołę Wajdy. Premiera „Na północ od Kalabrii” odbyła się 16 listopada 2010 w warszawskim kinie Kultura. Film znalazł się w programie festiwali filmów dokumentalnych na całym świecie. Podczas „DOK Leipzig” otrzymał Nagrodę Trade Union ver.di oraz Nagrodę Jury Ekumenicznego. Dokument Marcina Sautera dołączony został również jako insert do prestiżowego międzynarodowego magazynu dla branży dokumentalnej „Dox”.

Dystrybutor: Wajda Studio

Promocją i dystrybucją dokumentu w Polsce i za granicą zajmuje się Wajda Studio. Na przełomie 2010 i 2011 roku film był dystrybuowany w kinach studyjnych w całej Polsce. Polscy widzowie mogli go zobaczyć również w telewizji Planete. Teraz film można oglądać bezpłatnie w serwisie Kinoplex kinoplex.gazeta.pl.

Dokument „Na północ od Kalabrii” jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Na podstawie informacji prasowej

 

01.03.2012