Na srebrnym globie – kino Andrzeja Żuławskiego

Był artystą prowokującym. Jego filmy oscylują między lirycznością i przemocą, intymnością prywatnych historii i ich uniwersalnym wymiarem. Tworzył kino artystyczne potrafiące funkcjonować w obiegu kina gatunkowego. Andrzej Żuławski – reżyser, pisarz, autor scenariuszy i aktor.

Pierwsza rocznica śmierci Andrzeja Żuławskiego 

17 lutego, w  pierwszą rocznicę śmierci Andrzeja Żuławskiego, Filmoteka Śląska przypomni cztery głośne filmy reżysera: „Na srebrnym globie”, „Szamankę”, „Kosmos” i „Najważniejsze to kochać”. Unikatowemu przeglądowi towarzyszyć będą spotkania z Januszem Dorosiewiczem, producentem „Szamanki”, Xawerym Żuławskim, reżyserem, synem Andrzeja Żuławskiego oraz Piotrem Kletowskim, filmoznawcą, autorem wywiadu-rzeki „Żuławski. Przewodnik Krytyki Politycznej”.

Cztery filmy w przeglądzie 

Przegląd filmów rozpocznie 17 lutego wizjonerski film „Na srebrnym globie” (produkcja 1976-78 , premiera 1988). Drugim filmem, który zobaczą widzowie będzie „Szamanka” (1996). Projekcję poprzedzi spotkanie z producentem filmu, Januszem Dorosiewiczem. Trzeci obraz, który znalazł się w programie przeglądu to uwspółcześniona adaptacja powieści Witolda Gombrowicza. Nagrodzony na festiwalu w Locarno „Kosmos” (2015) jest ostatnim filmem, jaki reżyser zrealizował przed śmiercią. Przegląd zwieńczy „Najważniejsze to kochać” (1975) – pierwszy film jaki Żuławski zrealizował poza granicami kraju, z fenomenalną rolą Romy Schneider. Przed projekcją odbędzie się spotkanie z Xawerym Żuławskim oraz Piotrem Kletowskim.

Bilety

Bilety na pojedyncze projekcje kosztują 12 zł, karnet 32 zł – można je nabyć w kasie Kina Kosmos, ul. Sokolska 66 oraz w sprzedaży internetowej na portalu filmowa.net. Filmy będą prezentowane w poniedziałki i piątki o godzinie 19:00, w dniach: 17, 20, 24, 27 lutego 2017.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie: kosmos.katowice.pl/cykle/na-srebrnym-globie-kino-andrzeja-zulawskiego oraz silesiafilm.com.

Na podstawie informacji prasowej 

13.02.2017