Nabór do Szkoły Wajdy na rok 2018/2019

Trwa nabór do programów w Szkole Wajdy.

Dla kogo przeznaczone są kursy?

Dla studentów i absolwentów uniwersytetów, szkół filmowych i innych szkół artystycznych oraz różnego rodzaju kursów filmowych; dla osób zajmujących się dotychczas kinem amatorskim i offowym, a także dla dziennikarzy, scenarzystów filmowych, ludzi pióra, aktorów. Wszystkich wrażliwych obserwatorów życia, którzy swoją wizję chcą przełożyć na język  filmu.

Zgłoszenia w tegorocznym naborze:

Do 15 września

To roczny, intensywny kurs reżyserii na poziomie masterclass. Obejmuje analizę i rozwój treatmentów zgłoszonych przez uczestników w ramach warsztatów z wybitnymi polskimi i zagranicznymi reżyserami takimi jak: zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie – Wojciech Marczewski, zdobywca Oscara – Paweł Pawlikowski, czy tak uznani filmowcy jak Udayan Prasad, Joanna Krauze, Filip Marczewski oraz prowadzący kurs Maciej Sobieszczański. Tutaj rozwiniesz swoją wiedzę o dramaturgii, montażu, pracy z aktorem, pracy na planie czy o analizie filmu. Staniesz na prawdziwym planie zdjęciowym i zrealizujesz sceny ze swojego scenariusza z udziałem zawodowych aktorów i profesjonalnej ekipy. W ramach kursu organizowane są także specjalne gościnne wykłady z udziałem wybitnych twórców kina z całego świata.

Do 30 września

Nie uczymy podstaw, nie zaczynamy od filmowego abecadła, ale pomagamy rozwinąć Twój projekt filmowy. Podczas kursu wspólnie pracujemy nad najlepszymi rozwiązaniami dla Twojego dokumentu. Swoim doświadczeniem i wiedzą dzielą się z Tobą znakomici dokumentaliści jak nominowany do Oscara© Marcel Łoziński, Vita Żelakeviciute czy Maciej Cuske. Na kursie DOK PRO zostało opracowanych już ponad 100 filmów dokumentalnych, które zdobyły kilkadziesiąt nagród na prestiżowych festiwalach europejskich i amerykańskich.

4 października

W tym programie pracujesz nad stworzeniem własnego, średnio lub pełnometrażowego scenariusza. Zaczynasz od pomysłu, który przez rok rozwijasz z pomocą doświadczonych, uznanych filmowców, takich jak: Udayan Prasad, Wojciech Marczewski, Leszek Dawid, Sławomir Fabicki, Maciej Marczewski, Agnieszka Smoczyńska oraz prowadzący kurs Denijal Hasanović. To oni pomogą Ci napisać scenariusz i zaprezentować go potencjalnym producentom w formie publicznego czytania performatywnego z udziałem tak znakomitych aktorów, jak: Magdalena Cielecka, Bartłomiej Topa, Marta Nieradkiewicz, Kamilla Baar czy Łukasz Garlicki.

30 września

Ten kurs pomoże Ci w praktycznym przygotowaniu i profesjonalnym prowadzeniu procesu developmentu filmu. Wzmocni Twoje umiejętności biznesowe, negocjacyjne i marketingowe oraz nauczy twórczej współpracy z ekipą filmową. Profesjonaliści z branży podzielą się z Tobą swoją wiedzą o prezentacji projektu, negocjacjach, wystąpieniach publicznych i budowaniu strategii festiwalowej. Pracują z nami uznani producenci, tacy jak: Maciej Strzembosz, Agnieszka Odorowicz, Alicja Grawon-Jaksik, Kamil Przełęcki, Małgorzata Jurczyk, Joanna Malicka, Sławomir Rogowski i Katarzyna Kozłowska.

30 września

To program skierowany do ludzi zaczynających swoją przygodę z kinem. Nie ma ograniczeń wiekowych, a doświadczenie filmowe nie jest wymagane. Tutaj, nie wychodząc z domu, poznasz od podstaw cały proces powstawania filmu i będziesz mógł rozwinąć swój pomysł z pomocą wybitnych polskich filmowców. Wykłady wideo prowadzą Paweł Pawlikowski, Leszek Dawid, Jerzy Zieliński, Grzegorz Łoszewski, Filip Marczewski, Denijal Hasanović, Rafał Listopad, Maciej Sobieszczański i Agnieszka Rostropowicz pod nadzorem merytorycznym Wojciecha Marczewskiego.

1 grudnia

Ten 22-dniowy projekt pozwoli Ci na znalezienie i dopracowanie właściwego tonu oraz wizualnego języka Twojego przyszłego filmu. W ramach kursu rozwijasz swój scenariusz/treatment oraz realizujesz dwie sceny ze swojego projektu we współpracy z innymi profesjonalistami zaangażowanymi w powstawanie filmu. Program prowadzony w języku angielskim. Udział w programie jest bezpłatny.

EKRAN+ jest wspólnym projektem Wajda School & Studio, FOCAL (Szwajcaria), Austriackiego Instytutu Filmowego, Chorwackiego Funduszu Audiowizualnego, Litewskiego Centrum Filmowego, wspieranym przez Program Unii Europejskiej Kreatywna Europa Komponentu MEDIA i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Informacja prasowa


14.08.2018