Nabór do XI edycji ScripTeast

Trwa nabór do XI edycji ScripTeast. Scenariusze zgłaszać można do końca lipca.

Nagroda im. Krzysztofa Kieślowskiego

Co roku do udziału zapraszani są autorzy 10-12 scenariuszy, a scenariusze zakwalifikowane do programu mają szanse na nagrodę ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego, gdzie zwycięzca oprócz statuetki autorstwa Adama Fedorowicza, otrzymuje również czek na 10 000 euro.

Wręczenie Nagrody ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego w trakcie festiwalu filmowego w Cannes jest zwieńczeniem tego, jednego z najbardziej efektywnych, międzynarodowych programów dla najlepszych scenarzystów i jedynego ukierunkowanego na Europę Wschodnią.

Udoskonalanie scenariusza

Pierwszy etap programu stanowią intensywne indywidualne spotkania twórców scenariuszy ze scenarzystami, reżyserami i producentami z całego świata, którzy mają na swoim koncie największe sukcesy światowe – Złote Palmy, Oscary, Europejskie Nagrody Filmowe. Kolejne etapy to dwie sesje prowadzone w trakcie najważniejszych międzynarodowych festiwali – w Berlinie i Cannes. Między nimi, przez cały okres programu, trwają konsultacje on-line przy tworzeniu nowych wersji scenariuszy. Celem programu jest pomoc autorom w udoskonaleniu napisanego już scenariusza, dostosowanie przekazu do międzynarodowego odbiorcy oraz zwiększenie jego marketingowego potencjału i możliwości koprodukcyjnych.

Uczestnicy i nagrodzeni

Przez dekadę istnienia ScripTeast w programie uczestniczyło 159 autorów z 114 projektami z 13 krajów – w tym aż 44 polskich autorów z 33 projektami. Wśród nich m.in. Kinga Dębska, Maciej Dutkiewicz, Andrzej Bart, Wojciech Kasperski, Dariusz Gajewski, Bodo Kox, Anna Jadowska i wielu innych. 18 filmów zostało wyprodukowanych, a kolejnych 12 jest w produkcji. Filmy osiągają nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych festiwalach, międzynarodową dystrybucję, często świetne wyniki frekwencyjne oraz pochwały dla jakości scenariuszy wśród krytyków.

Polacy już dwukrotnie odbierali w Cannes prestiżową nagrodę ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego: w 2010 roku Jacek P. Bławut i Anna Onichimowska za scenariusz „Dzień czekolady” (obecnie w postprodukcji) oraz w 2013 roku Bartek Konopka i Przemysław Nowakowski za scenariusz „Niemy” (w produkcji). Również dwukrotnie Polacy otrzymali wyróżnienia: w roku 2008 Mitko Panow i Władysław Pasikowski za scenariusz „Świadek” i w 2015 Bodo Kox za projekt „Człowiek z magicznym pudełkiem” – obydwa filmy są w produkcji.

Zgłoszenia projektów do 31 lipca

Termin zgłaszania projektów do 11 edycji upływa 31 lipca 2016 roku. Aplikacje tylko w języku angielskim składa się elektronicznie na stronie www.scripteast.pl oraz w formie wydruku, który należy wysłać na adres Niezależnej Fundacji Filmowej. Do listu motywacyjnego należy dołączyć pełen scenariusz, streszczenie oraz życiorys. 

ScripTeast organizowany jest przez Niezależną Fundację Filmową przy wsparciu Programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa – komponent Media, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Apple Film Production, Mazovia Warsaw Film Commission, we współpracy m.in. z Europejską Akademią Filmową oraz renomowanymi stowarzyszeniami międzynarodowych producentów: Producers Network, European Producers Club, Transatlantic Partners i ACE a także Film New Europe.

Kontakt ze ScripTeast:

info@scripteast.pl
facebook.com/scripteast
ScripTeast – Niezależna Fundacja Filmowa
ul. Marii Kazimiery 23 E, 01-670 Warszawa, Polska
tel. +48 22 851 84 40, kom. +48 501 299 276

Informacja prasowa

21.06.2016