Nabór filmów na 17. Millennium Docs Against Gravity Film Festival i nowości w programie festiwalu

Ruszył nabór filmów na 17. edycję festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Zgłoszenia będą przyjmowane do 31 stycznia 2020 roku.

Przyszłoroczna edycja odbędzie się w dniach 8-22 maja 2020 roku w 6 polskich miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Lublinie i Bydgoszczy.

Po raz pierwszy zostaną przyznane dwie nagrody: Nagroda za całokształt twórczości oraz Nagroda dla najlepszego polskiego filmu dokumentalnego w Konkursie Polskich Filmów Dokumentalnych.

Nabór filmów

Organizatorzy czekają na zgłoszenia filmów, dla których pokaz na festiwalu będzie polską premierą, oraz których czas trwania przekracza 45 minut. Aby zgłosić film, należy zarejestrować się na stronie: https://vp.eventival.eu/mdagff/2020 i wypełnić formularz zgłoszeniowy filmu (Submissions Form). Opłata za zgłoszenie filmu wynosi 10 euro.

Konkurs Polskich Filmów Dokumentalnych

We współpracy z Gildią Reżyserów Polskich oraz Gildią Polskich Reżyserów Dokumentalnych po raz pierwszy podczas festiwalu odbędzie się Konkurs Polskich Filmów Dokumentalnych. W jury konkursu znajdą się uznani twórcy z całego świata.

Nagroda za całokształt twórczości

Nagroda za całokształt twórczości będzie okazją na wyrażenie uznania tym reżyserom i reżyserkom, którzy szczególnie zasłużyli się rozwojowi kina dokumentalnego w Polsce i na świecie. Laureata lub Laureatkę poznamy jeszcze przed startem festiwalu, natomiast w trakcie jego trwania odbędzie się uroczysta gala wręczenia statuetki.

Artur Liebhart, Dyrektor festiwalu: „W poprzednich latach na naszym festiwalu miały miejsce premiery filmów Hanny Polak, Michała Marczaka, Bartka Konopki (reżysera „Królika po berlińsku”, który otrzymał nominację do Oscara) oraz Marcela i Pawła Łozińskich czy Macieja Drygasa. Ostatnie edycje festiwalu, jak zauważył Tadeusz Sobolewski, były miejscem narodzin nowej fali polskiego dokumentu, na którą składają się świetne filmy, takie jak „Call Me Tony” (reż. Klaudiusz Chrostowski), „Książę i Dybuk” (reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski), „Love Express. Zaginięcie Waleriana Borowczyka” (reż. Kuba Mikurda), „21 x Nowy Jork” (reż. Piotr Stasik), „Symfonia Fabryki Ursus” (reż. Jaśmina Wójcik), „Diagnosis” (reż. Ewa Podgórska), „Marek Edelman… i była miłość w Getcie” (reż. Jolanta Dylewska), „Szukając Jezusa” (reż. Katarzyna Kozyra), „Zud” (reż. Marta Minorowicz) i wiele innych. Nadszedł czas, żebyśmy stworzyli jeszcze więcej przestrzeni dla polskich dokumentalistów na Millennium Docs Against Gravity. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na stworzenie Konkursu Polskich Filmów Dokumentalnych”.

Na podstawie informacji prasowej


28.10.2019