Nabór filmów na 59. KFF

Krakowski Festiwal Filmowy to jedna z najstarszych imprez na świecie, poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Podczas 8 festiwalowych dni widzowie mają okazję obejrzeć około 250 filmów z Polski i z całego świata.

Organizatorzy czekają na zgłoszenia filmów dokumentalnych, animowanych i krótkometrażowych do czterech konkursów – polskiego oraz trzech międzynarodowych: dokumentalnego, krótkometrażowego oraz muzycznych dokumentów DocFilmMusic.

Dzięki współpracy z Europejską Akademią Filmową, laureaci festiwalu mają ułatwioną ścieżkę w ubieganiu się o nominacje do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny oraz najlepszy film krótkometrażowy. Od kilkunastu lat festiwal znajduje się na liście festiwali kwalifikujących Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego, co znaczy, że zdobywcy wszystkich trzech nagród w konkursie krótkometrażowym mają skróconą ścieżkę do nominacji oscarowych. W tym roku, Krakowski Festiwal Filmowy, jako jedyny w Polsce, znalazł się w prestiżowym gronie festiwali kwalifikujących do Oscara również w kategorii pełnometrażowy film dokumentalny.

Krakowski Festiwal Filmowy posiada akredytację FIAPF.

Terminy zgłaszania filmów do selekcji konkursu polskiego:

  • 30 listopada 2018, jeśli film został ukończony przed 31 października 2018 roku.
  • 15 lutego 2019, jeśli film został ukończony po 31 października 2018 roku.

Spośród filmów zgłoszonych do konkursu polskiego komisja selekcyjna wybierze tytuły, które będą uczestniczyły w konkursach międzynarodowych (muszą spełniać warunki obowiązujące w poszczególnych konkursach), w nowej sekcji Panorama polskiego dokumentu oraz innych sekcjach pozakonkursowych.

Terminy zgłaszania filmów do konkursów międzynarodowych – krótkometrażowego, dokumentalnego i DocFilmMusic:

  • 30 listopada 2018, jeśli film został ukończony przed 31 października 2018 roku.
  • 31 stycznia 2019, jeśli film został ukończony po 31 października 2018 roku.

W konkursie krótkometrażowym o Złotego Smoka rywalizują filmy fabularne, animowane i dokumentalne nie dłuższe niż 30 minut.

W konkursie dokumentalnym główną nagrodą jest Złoty Róg, a startują w nim filmy dokumentalne dłuższe niż 30 minut: średnio- i pełnometrażowe.

W konkursie DocFilmMusic nagroda Złotego Hejnału przypada jednemu z muzycznych dokumentów o czasie trwania dłuższym niż 50 minut.

Do konkursu polskiego, gdzie głównym trofeum jest Złoty Lajkonik, można zgłaszać wyłącznie polskie filmy fabularne i animowane nieprzekraczające 30 minut oraz filmy dokumentalne o dowolnej długości.

We wszystkich trzech międzynarodowych konkursach wymagana jest polska, a preferowana premiera światowa. W konkursie polskim preferowane są filmy premierowe, które nie miały w Polsce dystrybucji kinowej oraz nie były prezentowane na żadnym polskim festiwalu odbywającym się przed 59. KFF.

Źródło informacji: www.krakowfilmfestival.pl/nabor-filmow-na-59-kff


01.10.2018