Nabór filmów na 8. Planete Doc

Do 25 lutego można zgłaszać filmy do organizatorów 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Planete Doc. Do selekcji przyjmowane będą  filmy dokumentalne dłuższe niż 45 minut i filmy animowane krótsze niż 45 min.

 

7. Planete Doc odwiedziła rekordowa liczba widzów. W dniach 7-16 maja w stołecznej Kinotece, Muranowie i Iluzjonie festiwalowe filmy obejrzało ponad 31 000 widzów. Natomiast w ramach „weekendu z Planete Doc Review” w dniach 7-9 maja sześć najlepszych tytułów z programu tegorocznej edycji zobaczyło ponad 2600 widzów z 20 miast w Polsce.

Do walki o nagrodę główną Millenium Award stanęły najlepsze pełnometrażowe filmy dokumentalne z całego świata, w tym nowości z Berlinale i Sundance: m.in. „Wideokracja” Erika Gandiniego (nagrody na MFF w Toronto i MFF w Sheffield), „Idioci w Korei” Madsa Brüggera (World Cinema Award na FF w Sundance 2010), „Ostatni pociąg” Lixin Fana (Grand Prix IDFA w Amsterdamie 2009), „Niedokończony film” Yael Hersonski (Grand Jury Prize na Hot Docs w Toronto 2010), „Para do życia” Joonasa Berghalla i Miki Hotakainena (nagroda dla „najlepszego zagranicznego filmu dokumentalnego” na DocAviv w Tel Awiwie 2010) oraz film otwierający tegoroczny festiwal „Zatoka delfinów” Louie Psihoyosa (Oscar 2010 w kategorii „najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny”).

 

Wielkim wydarzeniem 7. edycji była wizyta słynnego niemieckiego reżysera Wernera Herzoga, który odwiedził festiwal w dniach 7-9 maja. Reżyser spotkał się z publicznością po pokazach swoich filmów w Kinotece i poprowadził wykład mistrzowski (masterclass) dla profesjonalistów z branży filmowej, dziennikarzy i studentów.

 

W 2009 roku festiwal zdobył prestiżową nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej jako „najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe” w Polsce oraz „Wdechę” Gazety Wyborczej dla „najciekawszego wydarzenia kulturalnego stolicy” w 2008 roku.

 

Więcej informacji o naborze i o festiwalu: www.planetedocff.pl.

 

Informacja prasowa

26.01.2011