Nabór na „Czułe Metropolie: Warszawa - Budapeszt”

Masz pomysł na film? Piszesz scenariusze, zajmujesz się produkcją lub jesteś członkiem ekipy filmowej? Marzysz, aby plan filmowy, był twoim drugim domem? Chcesz zrealizować film, od samego pomysłu, aż do zobaczenia go w kinie? Ten projekt jest dla Ciebie! Ruszył nabór scenariuszy i filmowców do międzynarodowego projektu: „Czułe Metropolie: Warszawa – Budapeszt”.

Warszawa – Budapeszt

W marcu, 36 filmowców z Polski i Węgier, weźmie udział w warsztatach, które odbędą się w stolicy Węgier. W trakcie kilku dni, uczestnicy zrealizują krótkie filmy, na podstawie zgłoszonych do projektu scenariuszy. Pokaz etiud odbędzie się podczas Polskiej Wiosny Filmowej w Budapeszcie. W warsztatach mogą brać udział reżyserzy, kierownicy produkcji, operatorzy, dźwiękowcy, oświetleniowcy, montażyści i wszyscy, którzy kochają tworzyć filmy i chcieliby poszerzać wiedzę na temat ich produkcji.

Czułe Metropolie (Tender Metropolis)

to druga edycja warsztatów filmowych, których tematem przewodnim jest MIASTO. Po sukcesie ostatniej edycji, która odbyła się w Berlinie, organizatorzy zapraszają do Budapesztu.

Wybór tematu przewodniego uzasadnia Urszula Heuwinkel, współtwórca projektu: „Miasta, stolice często funkcjonują w naszych głowach jak prawdziwi bohaterowie, których kochamy, albo wręcz przeciwnie. Te silne emocje są związane z historiami tych miast i naszymi osobistymi doświadczeniami. »Czułe Metropolie« obejmują fenomen »odczuwania« miasta –  jego historii, mieszkańców, w tym nas samych”.

Pomysłodawcy projektu, zwracają szczególną uwagę na wartość integracyjną warsztatów: „Miło jest patrzeć, kiedy obcy początkowo sobie ludzie łączą swoje umiejętności, energię i entuzjazm i zaczynają tworzyć jeden organizm, którego celem jest zrobienie najlepszego filmu, jaki wspólnie potrafią stworzyć” – mówi Wojciech Augustyniak z Fundacji Inicjatyw Kulturalnych Plaster.

Dlaczego warto się zgłosić?

Uczestnicy projektu, biorą udział w tworzeniu filmów, pod okiem doświadczonych fachowców. Mają wpływ na kształt filmu od samego początku, aż do finalnego rezultatu i pokazu w kinie. To niezapomniana przygoda, możliwość poznania filmowców i przede wszystkim okazja do zdobycia cennego doświadczenia.

Konkurs scenariuszowy

Pierwszy etap projektu przeznaczony jest dla twórców scenariuszy. Motywem przewodnim konkursu jest hasło “My New Life”. Organizatorzy czekają na scenariusze 10-minutowych filmów, które opowiedzą ciekawą historię, usytuowaną w mieście. Jury wybierze trzy zwycięskie projekty, skierowane do realizacji, podczas drugiego etapu projektu. Laureaci zostaną uhonorowani nagrodami finansowymi w wysokości 250 euro.

Jakich scenariuszy szukają organizatorzy? „Najchętniej takich, które zostały napisane w odpowiedzi na ten konkurs (nie: wygrzebanych z zerojedynkowych szuflad). Czekam na teksty fajne, proste, zaskakujące i pozytywne! Takie, które ekipy z przyjemnością nakręcą i takie, które publiczność z przyjemnością obejrzy” – mówi Agnieszka Kruk ze Story.Lab.pro, przewodnicząca jury konkursu scenariuszowego. Na zgłoszenia scenariuszy organizatorzy czekają do 1 marca. 

Aby spełnić warunki przyjęcia scenariusza do konkursu, należy zapoznać się z regulaminem.

Nabór dla członków ekip filmowych

Drugi etap projektu przeznaczony jest dla niezależnych i początkujących filmowców, którzy w kilkunastoosobowych grupach będą pracować nad realizacją, produkcją i postprodukcją filmów. Im większe doświadczenie grupy, tym lepszy projekt – dlatego na warsztaty, mogą zgłaszać się wszyscy marzący o pracy w filmie: od reżyserów, operatorów i montażystów po scenografów, kostiumografów, a nawet charakteryzatorów. Warsztaty odbędą się w Budapeszcie od 14 marca do 19 marca. Nad realizacją filmów, będą czuwać doświadczeni opiekunowie artystyczni m.in. Roman Przylipiak, Maciej Michalski i Sebastian Buttny. Aplikacje dla członków ekip filmowych, organizatorzy przyjmują do 24 lutego.

Informacje o projekcie: www.tendermetropolis.com.

Kontakt:

Organizatorzy: Fundacja Inicjatyw Kulturalnych Plaster, Art Prospects Foundation. Partnerzy zadania:  Palantir Film Visual Anthropological Foundation, Instytut Polski w Budapeszcie, High Resolution Equipment, Busho – Budapest Short Film Festival, Minoo House, StoryLab.pro. Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Informacja prasowa

08.02.2017