Nabór na Transatlantyk Instant Composition Contest™

Transatlantyk Festival w Łodzi ogłasza nabór do udziału w Transatlantyk Instant Composition Contest™ (TICC). To wyjątkowe i prestiżowe wydarzenie – jedyny na świecie konkurs symultanicznej kompozycji, czyli improwizacji synchronicznej do obrazu.

Transatlantyk Instant Composition Contest™

to widowiskowy i jedyny na świecie konkurs symultanicznej kompozycji i improwizacji synchronicznej do obrazu na fortepianie. Młodzi artyści, którzy mają talent do improwizacji i wyrażania emocji za pośrednictwem instrumentu, znajdują tu jedyne w swoim rodzaju wyzwanie. Oglądają krótki materiał filmowy po czym, na scenie, na oczach widzów muszą stworzyć spójną z obrazem kompozycję. Filmy po raz pierwszy poznają podczas przesłuchań. Sztuka ta wymaga niezwykłej wyobraźni muzycznej i emocjonalnej, a także wyjątkowej biegłości technicznej.

Podczas Transatlantyk Festival odbywają się dwa wyjątkowe międzynarodowe konkursy kompozytorskie, których pomysłodawcą jest twórca i dyrektor festiwalu, kompozytor, laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek: Transatlantyk Film Music Competition™ (TFMC) oraz Transatlantyk Instant Composition Contest™ (TICC).

Dwa etapy konkursu

Transatlantyk Instant Composition Contest przebiega w dwóch etapach. Pierwszy stanowią przesłuchania otwarte, do których mogą przystąpić wszyscy zgłoszeni uczestnicy.

Do finału, stanowiącego drugi etap przesłuchań konkursowych, Jury wybiera 10 młodych najbardziej kreatywnych muzyków. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku zwycięzcą konkursu TICC został Polak Jakub Czerski. Natomiast w konkursie TFMC pierwsza nagroda przypadła w udziale Ruslanowi Perezhilo (Łotwa).

W Jury Konkursu w ubiegłych latach zasiadały tak wybitne i znane osobowości, jak m.in.: John Debney, Richard Gladstein, Marco Beltrami, Jóhann Jóhannsson, Jean-Michel Bernard oraz Jan A.P. Kaczmarek.

Transatlantyk Instant Composition Contest™ (TICC) jest jednym z flagowych projektów Festiwalu, wyjątkowym wydarzeniem opartym na idei spontanicznego muzycznego reagowania na obraz. Wymaga także biegłości technicznej w grze na fortepianie. W intencji twórcy konkursu Jana A.P. Kaczmarka, TICC ma służyć budowaniu warsztatu kompozytora, a w szczególności rozwijaniu umiejętności instynktownej interakcji z obrazem.

Nagrody

Zwycięzca konkursu otrzyma tytuł Transatlantyk Instant Composer 2018 – First Prize oraz 15 000 PLN. Jury przyzna również Transatlantyk Instant Composer – Second Prize oraz 7 500 PLN oraz Transatlantyk Instant Composer – Third Prize oraz 5 000 PLN.

Terminy

  • termin nadsyłania zgłoszeń: 13 lipca 2018 – Formularz zgłoszeniowy
  • I etap przesłuchań oraz w drugiej części dnia przesłuchania finalistów: 18 lipca 2018
  • ogłoszenie zwycięzców podczas uroczystej Gali Zamknięcia: 20 lipca 2018

Regulamin dostępny na stronie www.transatlantyk.org.

Wstęp na eliminacje oraz finał konkursu Transatlantyk Instant Composition Contest™ jest bezpłatny, pierwszeństwo przy wejściu na salę będą mieli posiadacze akredytacji festiwalowych. Sprzedaż akredytacji odbywa się za pośrednictwem strony www.transatlantyk.org – ich liczba jest ograniczona.

Organizatorem Festiwalu Transatlantyk jest Fundacja Transatlantyk Festival. Partnerem Głównym Festiwalu jest Miasto Łódź. Współorganizatorem Festiwalu jest Instytut Adama Mickiewicza. Sponsorem Festiwalu jest VOX. Partnerem Festiwalu jest Łódzkie Centrum Wydarzeń i SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny. Festiwal współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Informacja prasowa


30.05.2018