"Nadejdą lepsze czasy" w kinach

27 listopada na ekrany polskich kin wszedł współfinansowany przez PISF film „Nadejdą lepsze czasy” nominowanej do Oskara dokumentalistki Hanny Polak.

Nagradzany film w polskich kinach

„Nadejdą lepsze czasy”, Fot. Hanna Polak

Współfinansowany przez PISF nowy film Hanny Polak nagrodzono do tej pory na kilkunastu międzynarodowych i polskich festiwalach filmowych, m.in. w Moskwie, Trieście, Zagrzebiu, Genewie, Madrycie, Valletcie i Hot Springs.

Prezentacja projektu Hanny Polak odbyła się w 2012 roku podczas pierwszej edycji Docs to go! – wspólnego projektu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Krakowskiej Fundacji Filmowej. Na East European Forum również w 2012 projekt otrzymał Nagrodę East Doc Platform dla najlepszej prezentacji. „Nadejdą lepsze czasy” premierowo pokazywał festiwal IDFA w Amsterdamie, skąd film wrócił z Nagrodą Specjalną Jury w Konkursie Głównym, a filmem szczególnie zachwycił się i wzruszył jeden z jurorów – autor „Sceny zbrodni” Joshua Oppenheimer.

Poruszająca historia Julii

Akcja filmu rozgrywa się na największym wysypisku śmieci w Europie osiemnaście kilometrów od Kremla i Placu Czerwonego, które ma wysokość siedemnasto-piętrowego budynku i ponad dwa kilometry długości. Jest to otoczony murem obszar, na teren którego nikt nie może się przedostać – z wyjątkiem śmieciarek, które wjeżdżają i wyjeżdżają z przerażającą regularnością robota. Swałka to „zakazane terytorium”- ogromne, bezkresne. A jednak nie tylko śmieciarki przenikają na ten ogrodzony teren – żyją tu ludzie, jest ich około tysiąca: najuboższa, pozbawiona wszelkich środków do życia grupa społeczna Rosji. Jedenastoletnia Jula, bohaterka filmu, jest jedną z nich. Jula dorasta w świecie nędzy i rozkładu. Jednak, jak każda dorastająca dziewczynka, Julia słucha muzyki, czyta czasopisma, śmieje się i zakochuje, maluje włosy i robi makijaż żeby pięknie wyglądać. Jula ma tylko jedno marzenie: wyrwać się z wysypiska.

„Niesamowita historia o dorastaniu – Boyhood z moskiewskiego śmietniska”, „Triumf reżyserski i majstersztyk operatorski Hanny Polak” – tak piszą o filmie „Nadejdą lepsze czasy” m.in. Newsweek USA i Screen Daily.

Film „Nadejdą lepsze czasy” jest polsko-duńską koprodukcją. Producentami filmu są Hanna Polak Films oraz Danish Documentary Production. Koproducentem filmu jest HBO Europe. 

Polskim dystrybutorem filmu jest Against Gravity.

27.11.2015