Nagroda artKciuk dla Jacka Cegiełki

Jacek Cegiełka, organizator Nagród im. Zbyszka Cybulskiego i im. Bolesława Michałka, został tegorocznym laureatem Nagrody Złoty artKciuk, przyznawanej przez Fundację Kultury i Sztuki artHolding „wybitnym osobistościom życia kulturalno-artystyczno-społecznego za nieoceniony wkład w rozwój polskiej kultury i sztuki”.

Nagroda artKciuk

Nagroda artKciuk jest wręczana w ramach Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuk M{i}aSTO Gwiazd. Nagrodę dla Jacka Cegiełki przyznała Kapituła pod przewodnictwem prof. Jacka Zdybla z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Statuetkę wręczyli laureatowi: zastępca prezydenta miasta Żyrardowa Dariusz Kaczanowski oraz dyrektor Festiwalu Artur Krajewski, prof. Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Dotychczasowymi laureatami wyróżnienia są: Krystyna Janda, Anna Dymna, Jerzy Owsiak, Roman Gutek, Marek Żydowicz, Artur Rojek i Marek Niedźwiecki.

Jacek Cegiełka

Jacek Cegiełka jest prezesem Fundacji „KINO”, która jest wydawcą miesięcznika „KINO” i organizatorem Nagród im. Zbyszka Cybulskiego i im. Bolesława Michałka. Ukończył filmoznawstwo na UJ. Był pomysłodawcą, wydawcą i redaktorem naczelnym kwartalnika „Easy Rider”, za który był nominowany przez Komitet Kinematografii do Nagrody Laterna Magica. Jest wydawcą i redaktorem wielu książek o tematyce filmowej (m.in. „Historia kina polskiego” pod red. Tadeusza Lubelskiego i Konrada J. Zarębskiego, „Autorzy kina europejskiego” pod red. Alicji Helman i Andrzeja Pitrusa, „Być jak Cybulski” pod red. Iwony Cegiełkówny, „Więcej niż kino” Bożeny Janickiej).

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego jest wręczana od 1969. W 2005, po 10-letniej przerwie, została wznowiona przez Fundację „KINO” (wydawcę miesięcznika „KINO”). Wśród jej laureatów są takie sławy jak Krystyna Janda, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Maja Komorowska, Dorota Segda, Olgierd Łukaszewicz, Daniel Olbrychski, Zbigniew Zamachowski, Artur Żmijewski, Marcin Dorociński, Maja Ostaszewska, Sonia Bohosiewicz, Eryk Lubos, Marta Nieradkiewicz, Agata Buzek czy Maciej Stuhr.

Nagroda im. Bolesława Michałka

Nagroda im. Bolesława Michałka, wybitnego krytyka filmowego, jednego z założycieli miesięcznika „KINO”, jest przyznawana od 20 lat, a zdobyli ją m.in. Maria Kornatowska, Tadeusz Sobolewski, Adam Garbicz, Iwona Kurz, Karolina Kosińska, Alicja Helman i Tadeusz Lubelski. 

Informacje o Nagrodach im. Zbyszka Cybulskiego i im. Bolesława Michałka można znaleźć na stronach: www.NagrodaCybulskiego.pl i www.facebook.com/nagrodacybulskiego oraz www.kino.org.pl.

Informacje o Nagrodzie artKciuk dostępne są na stronie: www.miastogwiazd.pl.

Informacja prasowa 

19.09.2017