Nagroda ASC dla Łukasza Żala za zdjęcia do „Zimnej wojny”

Łukasz Żal otrzymał nagrodę ASC przyznawaną przez Amerykańskie Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych (ASC) za zdjęcia do współfinansowanej przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej „Zimnej wojny” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.

Nagroda ASC za film kinowy

9 lutego Amerykańskie Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych (ASC) ogłosiło laureatów corocznych nagród przyznawanych za wybitne osiągnięcia w dziedzinie zdjęć filmowych. Łukasz Żal, autor zdjęć do „Zimnej wojny” został doceniony w kategorii film kinowy.

Razem z polskim autorem zdjęć w tej kategorii nominowani byli Alfonso Cuarón („Roma”), Matthew Libatique („Narodziny gwiazdy”), Robbie Ryan („Faworyta”) oraz Linus Sandgren („Pierwszy człowiek”).

Nagrodę w imieniu Łukasza Żala odebrał Ernest Wilczyński, który był operatorem kamery przy filmie Pawła Pawlikwskiego.

Kolejna nagroda ASC dla Łukasza Żala

Tegoroczna nagroda jest kolejnym wyrazem uznania dla polskiego autora zdjęć. W 2014 roku Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski, autorzy zdjęć do „Idy” otrzymali Nagrodę ASC Spotlight za zdjęcia do „Idy”, ustanowioną w tym samym roku. Jej celem jest docenienie filmów, które mają wkład w rozwój kinematografii, a nie znalazły się w szerokiej dystrybucji w Stanach Zjednoczonych.

Amerykańskie Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych

Nagrody ASC są wręczane od 1986 roku. W tym roku Amerykańskie Stowarzyszenie Autorów Zdjęć  Filmowych obchodzi stulecie swojego istnienia.

Nominacja do Oscara®

Łukasz Żal jest w tym roku nominowany do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Jest to druga nominacja do tej nagrody. Po raz pierwszy Łukasz Żal był nominowany wspólnie z Ryszardem Lenczewskim za zdjęcia o „Idy”. „Zimna wojna” nominowana jest łącznie w trzech kategoriach: najlepszy reżyser, najlepsze zdjęcia i najlepszy film nieanglojęzyczny. Laureatów poznamy 24 lutego.

Na planie filmu

Więcej informacji o nagrodach ASC: https://theasc.com/.


10.02.2019

Galerie zdjęć