Nagroda Cybulskiego 2013

6 marca 2014 w Warszawie odbyło się spotkanie z aktorami nominowanymi do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za rok 2013: Magdaleną Berus, Julią Kijowską, Martą Nieradkiewicz, Dawidem Ogrodnikiem i Piotrem Głowackim. O historii nagrody i specjalnej inicjatywie kapituły opowiedział Jacek Cegiełka, reprezentujący organizującą wydarzenie Fundację „Kino”. Spotkanie poprowadził Ryszard Jaźwiński.

Nagroda specjalna dla Agnieszki Grochowskiej

W tym roku z inicjatywy kapituły przyznana zostanie nagroda specjalna dla Agnieszki Grochowskiej, która była nominowana już czterokrotnie za sześć filmów. Nie wiadomo jeszcze czy nagroda kapituły będzie przyznawana już na stałe co roku, czy jest to tylko jednorazowe wyróżnienie.

Wyróżnienie dla młodego aktora

Dla większości nominowanych wyróżnienie w postaci nominacji jest czymś szczególnym, ponieważ pojawia się na początku kariery zawodowej. Dla Magdaleny Berus praca przy filmie „Bejbi blues” była pierwszym doświadczeniem z planem filmowym. – Kasia Rosłaniec stawiała mnie w sytuacjach, w których nie mogłabym się znaleźć nie będąc na planie, to były trudności związane z tym, czym jest aktorstwo, z brakiem pewności siebie oraz pracą z emocjami – opowiadała Magdalena Berus.

Nowe doświadczenia i nauka płynąca z każdej kolejnej roli

Aktorzy nominowani do Nagrody Cybulskiego opowiadali o swoich rolach i o tym, co wnoszą one w ich prywatne życie. – Nauczyłem się większej spontaniczności w życiu polegającej na tym, żeby się nie wstydzić swojej ułomności, tego, że mogę się mylić i że mogę mówić nieśmieszne dowcipy – mówił Piotr Głowacki o pracy nad filmem „Dziewczyna z szafy” w reżyserii Bodo Koxa. Marta Nieradkiewicz, odtwórczyni roli Sylwii w filmie „Płynące wieżowce” Tomasza Wasilewskiego, nauczyła się nie oceniać postaci dopóki jej lepiej nie pozna. Julia Kijowska zwróciła uwagę, że oprócz zmiany sposobu postrzegania pewnych kwestii, aktorzy uczą się na planie filmowym przede wszystkim konkretnych umiejętności. Aktorka podkreślała jak wielkie znaczenie miała dla niej rola w filmie „Miłość” oraz jak ważne są wspomnienia ze spotkania ze Sławomirem Fabickim i Marcinem Dorocińskim.

Konfrontacja ze słabościami

Dawid Ogrodnik, podczas przygotowań do roli Mateusza w filmie „Chce się żyć” w reżyserii Macieja Pieprzycy miał okazję przyjrzeć się swoim lękom, swojemu strachowi dotyczącego osób niepełnosprawnych i nauczenia się dystansu. Młody aktor opowiadał również o swojej niechęci wchodzenia w świat ludzi niepełnosprawnych i zmianie perspektywy w trakcie tworzenia filmu.

Młodzi aktorzy o Zbigniewie Cybulskim

Według Marty Nieradkiewicz aktorstwo Cybulskiego jest pomnikiem nowoczesności i wolności. O złożoności Cybulskiego mówiła Julia Kijowska, która stwierdziła, że może coraz odważniej przyznawać się do tego, że bardzo trudno jest jej rozumieć na czym polega jego charyzma i sposób w jaki uprawiał ten zawód. Piotr Głowacki stwierdził, że Cybulski był pierwszym aktorem. który w całości panował nad kamerą, jednak trudno jest wytłumaczyć na czym polega jego czar.

Najbliższe premiery 

Młodzi aktorzy nie chcieli mówić o projektach, które są jeszcze na etapie przygotowań, natomiast chętnie zapraszali na premiery filmów ze swoim udziałem. 14 marca odbędzie się premiera filmu „Obietnica” w reżyserii Anny Kazejak z udziałem Dawida Ogrodnika. Julia Kijowska oczekuje m.in. na premierę debiutu fabularnego Marcina Koszałki. Piotra Głowackiego będziemy mogli zobaczyć niedługo w filmach „Bogowie” Łukasza Palkowskiego oraz „Hiszpanka” Łukasza Barczyka.

Wydarzenie współfinansowane przez PISF

Tegoroczna edycja Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego jest współfinansowana przez PISF -Polski Instytut Sztuki Filmowej. Uroczysta gala wręczenia nagrody odbędzie się 26 marca w warszawskim kinie Iluzjon. Zdobywca Nagrody otrzyma statuetkę projektu Pawła Althamera oraz nagrodę pieniężną ufundowaną przez PISF. Tego dnia zostanie również wręczona nagroda im. Bolesława Michałka za najlepszą książkę filmową.

 

Więcej informacji: www.nagrodacybulskiego.pl.

 

Magdalena Wylężałek

07.03.2014