Nagroda Cybulskiego dla Magdaleny Popławskiej

Nagroda Cybulskiego 2011. Fot. Marcin Kułakowski, PISF
Jakub Gierszał, Arkadiusz Jakubik, Magdalena Czerwińska, Roma Gąsiorowska i Leszek Lichota. Fot. Marcin Kułakowski, PISF

 

7 listopada w Warszawie wręczono Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Zwyciężczynią została Magdalena Popławska, uhonorowana za rolę w filmie „Prosta historia o miłości” Arkadiusza Jakubika. Jakub Gierszał odebrał Nagrodę Publiczności.

 

– Magda nie może odebrać nagrody osobiście, bo gra dziś spektakl. Jako reżyser tej niezależnej produkcji cieszę się ogromnie z tej nagrody. Będą to prawdopodobnie jedyne pieniądze, które Magda za ten film dostanie – żartował Arkadiusz Jakubik, odbierając wyróżnienie w imieniu aktorki. 

Nominowani

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego honoruje co roku najlepszą rolę polskiego aktora, który nie skończył 35. roku życia. W tym roku, oprócz Magdaleny Popławskiej, nominowani byli: Magdalena Czerwińska za rolę w filmie „Kret” Rafaela Lewandowskiego, Roma Gąsiorowska za rolę w filmie „Ki” Leszka Dawida, Leszek Lichota za rolę w filmie „Lincz” Krzysztofa Łukaszewicza i Jakub Gierszał za rolę w filmie „Sala Samobójców” Jana Komasy.

Nagroda Publiczności

To właśnie Gierszał otrzymał wczoraj Nagrodę Publiczności, przyznawaną przez internautów. 

 

– Ogromnie dziękuję, bo ta nagroda jest od was dla mnie i tylko to się liczy – podkreślał znaczenie głosów publiczności aktor.

Nagroda im. Bolesława Michałka

Podczas uroczystości wręczono również Nagrodę im. Bolesława Michałka honorującą, jak podkreślają organizatorzy, najistotniejsza książkę o filmie wydaną w danym roku oraz autora, który film postrzega jako pewną całość kulturową. Laureatką została Alicja Helman, autorka książki „Odcienie czerwieni. Twórczość filmowa Zhanga Yimou”, wydaje przez słowo/obraz/terytoria.

 

– Tę nagrodę wymyśliliśmy 14 lat temu, kiedy rynek książkowy w Polsce wyglądał jeszcze zupełnie inaczej – mówił redaktor naczelny „Kina” Andrzej Kołodyński. – Dziś trudno jest zdecydować się na jedną publikację. Rynek pełny jest pięknie wydanych albumów i monografii. Cieszę się, że stał się tak interesujący.

– Jestem bardzo przejęta i wzruszona – podkreślała laureatka. – Z „Kinem” byłam związana od chwili jego narodzin, w 1966 roku. Jestem też dumna, że miałam zaszczyt pracować z Bolesławem Michałkiem, patronem Nagrody. 

Książki o polskim kinie

Inne nominowane książki to: „Dramat czasu i wyobraźni. Filmy Wojciecha J. Hasa” Marcina Marona, „Globalne Hollywood. Filmowa Europa i polskie kino po 1989 roku” Marcina Adamczaka, „Jak daleko stąd do raju? Religia jako pamięć w polskim filmie fabularnym” Agnieszki Morstin-Popławskiej i „Sens stylu. O twórczości filmowej Ridleya Scotta” Piotra Sitarskiego.

 

Obie laureatki otrzymały nagrodę pieniężną 10 000 złotych ufundowaną przez PISF.

 

Organizatorem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego jest Fundacja „Kino”. Wczorajsza uroczystość była współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

07.11.2011