Nagroda Cybulskiego dla Marcina Kowalczyka

Marcin Kowalczyk z Nagrodą Cybulskiego. Fot. Marcin Kułakowski, PISF
Marcin Kowalczyk z Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego. Fot. Marcin Kułakowski, PISF

 

21 stycznia 2013 w kinie Iluzjon w Warszawie wręczono Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego. Laureatem tegorocznej edycji został Marcin Kowalczyk za rolę Magika we współfinansowanym przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej filmie „Jesteś Bogiem” w reżyserii Leszka Dawida.

Nagroda ufundowana przez PISF

Zdobywca Nagrody Zbyszka Cybulskiego za rok 2012 otrzymał statuetkę projektu Pawła Althamera oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł ufundowaną przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Nominowani

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego honoruje co roku najlepszą rolę polskiego aktora, który nie skończył 35. roku życia. W tym roku, oprócz Marcina Kowalczyka, nominowani byli: Joanna Kulig za rolę w filmie „Sponsoring” Małgorzaty Szumowskiej, Agnieszka Grochowska za role w filmie „Bez wstydu” Filipa Marczewskiego i „W ciemności” Agnieszki Holland, Julia Kijowska za rolę w filmie „W ciemności” Agnieszki Holland i Piotr Głowacki za rolę w w filmie „80 milionów” Waldemara Krzystka.

 

– Każdy z tych wspaniałych pięciu aktorów zasługuje na tę nagrodę. Każda z tych osób ma jakąś cechę unikalną, którą powinien mieć laureat nagrody im Zbyszka Cybulskiego. Takie żywe srebro, dar od Boga – podkreślał członek Jury Maciej Stuhr.

 

– Chciałbym pogratulować wszystkim nominowanym, także sobie. Jestem fanem każdej z tych ról. Mam wrażenie, że pchamy to aktorstwo o jakiś krok do przodu – dziękował Marcin Kowalczyk.

Młodzi aktorzy wyróżniający się indywidualnością

Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego wręczono po raz pierwszy w 1969 roku. Główną ideą założycieli Nagrody jest wyłonienie „młodych aktorów wyróżniających się wybitną indywidualnością”. W poprzednich latach jej laureatami byli m.in. Magdalena Popławska, Mateusz Kościukiewicz, Eryk Lubos, Maciej Stuhr, Sonia Bohosiewicz, Kinga Preis i Marcin Dorociński.

 

Warto być starym reżyserem, żeby dożyć czasów młodych aktorów, z takim doświadczeniem, z taką potrzebą wyrażania głębokich, prawdziwych ludzkich uczuć. Mamy w Polsce fantastycznych aktorów i to wielu. Myślę, że dobrze się stało, że ojcem ich wszystkich jest Zbyszek Cybulski – mówił Andrzej Wajda.

Nagroda dla najlepszej książki filmowej ufundowana przez PISF

Podczas gali wręczono również Nagrodę im. Bolesława Michałka dla najlepszej książki filmowej z lat 2011/2012. Jej laureatem został Tadeusz Lubelski za publikację „Niebyła historia kina PRL”. Zwycięzca otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł, ufundowaną przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. W tym roku do nagrody Michałka nominowani byli również: Sławomir Sikora za książkę „Film i paradoksy wizualności. Praktykowanie antropologii” oraz Paweł Sitkiewicz za „Polski film animowany”.

 

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację Kino i była współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji na o nagrodzie na stronie: www.nagrodacybulskiego.pl.

 

Paulina Bez

22.01.2013