Nagroda dla J. Skolimowskiego

18. edycja festiwalu Plus Camerimage rozpocznie się 27 listopada 2010 w Bydgoszczy. Nagrodą za Całokształt Twórczości dla Polskiego Reżysera ze Szczególną Wrażliwością Wizualną uhonorowany zostanie Jerzy Skolimowski. Ten uznany reżyser, scenarzysta i producent będzie gościem honorowym tegorocznej edycji festiwalu. Organizatorzy planują także retrospektywę twórczości Jerzego Skolimowskiego, prezentującą jego najwybitniejsze osiągnięcia reżyserskie.

Jerzy Skolimowski ukończył etnografię na Uniwersytecie Warszawskim. Studiował także reżyserię w Łódzkiej Szkole Filmowej. Współpracował z najwybitniejszymi polskimi twórcami filmowym. Jest autorem scenariusza do filmu „Niewinni czarodzieje” Andrzeja Wajdy, współtworzył scenariusz słynnego „Noża w wodzie” Romana Polańskiego.

 

Debiut reżyserski Skolimowskiego to nakręcony w 1964 roku film fabularny „Rysopis”, oparty na fragmentach prac dyplomowych autora. Kolejne filmy Skolimowskiego, m.in „Walkower” (1965) i „Bariera” (1966) zyskały miano „pejzaży mentalnych”, opowiadały o ludziach daremnie poszukujących swojego miejsca w społeczeństwie. Po tym, jak w 1967 roku cenzura odrzuciła film „Ręce do góry”, Skolimowski opuścił Polskę. Pracował we Włoszech, Wielkiej Brytanii i USA. W tym okresie powstały obrazy nagradzane na największych światowych festiwalach filmowych. W 1967 jury festiwalu w Berlinie przyznało Skolimowskiemu Złotego Niedźwiedzia za film „Start”. Jego obrazy były też kilkakrotnie nagradzane w Cannes: nagrodą jury („Wrzask”, 1978), nagrodą za scenariusz („Fucha”, 1982) oraz nagrodą specjalną jury („The Lightship”, 1985). Za film „Ferdydurke” (1991) Skolimowski był także nominowany do Złotego Lwa w Wenecji. W 2003 roku uhonorowany został natomiast Polską Nagrodą Filmową Orzeł, przyznaną mu za „niezależną postawę polskiego twórcy kina o światowym wymiarze”.

 

W 2008 roku reżyser zdecydował się na powrót do Polski, by nakręcić film „Cztery noce z Anną”, z Kingą Preis z roli głównej. Za ten obraz otrzymał w 2009 roku Orła dla najlepszego reżysera. Orła za najlepsze zdjęcia otrzymał w tym samym roku Adam Sikora, operator „Czterech nocy z Anną”. Film ten był także prezentowany w Konkursie Głównym oraz w Konkursie Filmów Polskich na Plus Camerimage 2008.

 

Najnowsze dzieło Skolimowskiego to thriller polityczny „Essential Killing” z Emmanuelle Seigner i Vincentem Gallo. Obraz ten będzie walczył o Złotego Lwa podczas tegorocznego Festiwalu w Wenecji.

Jerzy Skolimowski, kojarzony przede wszystkim z kinem, jest artystą wszechstronnym. Wydał dwa tomiki poezji, jest autorem sztuk teatralnych. Zajmował się także malarstwem i muzyka jazzową. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Plus Camerimage wydany zostanie albumu o życiu i twórczości Skolimowskiego.

 

Informacja prasowa

30.08.2010