Nagroda dla "Marzenia Julii"

28 listopada zakończyła się 22. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie (IDFA). Nagrodę Specjalną w Konkursie Głównym otrzymał współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Marzenie Julii” („Something Better to Come”) Hanny Polak.

 

Jury Konkursu Głównego IDFA w składzie: Anne Aghion, Talal Derki, Sandra den Hamer, Joshua Oppenheimer i Alina Rudnitskaja nagrodziło polsko-duńską koprodukcję m.in. za pokazanie wizji piekła godnej Dantego w sposób odważny i rzadki, poprzez przywiązanie do swojej bohaterki w sposób jednocześnie czuły i bolesny. W uzasadnieniu werdyktu przeczytamy także, że ten film, w subtelny sposób odnoszący się do współczesnych wydarzeń politycznych niektórych członków jury wzruszył do łez.

IDFA 2014

Warto dodać, iż w głosowaniu publiczności na najlepszy film festiwalu wysoką pozycję zajął współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej obraz „Królowa ciszy” Agnieszki Zwiefki.

Tegoroczną edycję festiwalu odwiedziło ponad 250 tysięcy widzów. Imprezę odwiedziło także ponad 2900 przedstawicieli branży filmowej oraz około 12500 uczniów z holenderskich szkół.

 

Więcej informacji: www.idfa.nl.

 

Marta Sikorska

01.12.2014