Nagroda dla "Papuszy" w Stambule

„Papusza” w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego otrzymała Nagrodę Specjalną Jury 33. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Stambule. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Prestiżowa nagroda

Nagroda przyznana polskiemu filmowi jest drugą co do ważności nagrodą przyznawaną podczas festiwalu. W tegorocznym składzie Jury znaleźli się tacy twórcy, jak: Asghar Farhadi, irański reżyser nagrodzonego Oskarem filmu „Rozstanie”, kompozytorka i aktorka Defne Halman, reżyser Philippe Le Guay, scenarzysta Rӑzwan Rӑdulescu oraz Lynda Myles, dyrektorka National Film&TV School. Nagroda główna festiwalu „Złoty Tulipan” przypadła norweskiemu reżyserowi Eskilowi Vogt za film „Blind”.

Niezwykły ton „Papuszy”

W uzasadnieniu werdyktu jury tak motywowało swój wybór: „Film ma niezwykły wydźwięk: jest pełen czułości, ale i szacunku. Opiera się spekulacjom, zachowując powściągliwość i dystans, co jest niezbędne w przypadku tak delikatnego tematu traktującego o życiu romskiej poetki, która chciała zapewnić pamięć o własnej społeczności, a została przez nią potępiona”.

Kolejne zagraniczne wyróżnienie

Nagroda Specjalna Jury MFF w Stambule jest kolejnym zagranicznym wyróżnieniem dla „Papuszy”. Film otrzymał Wyróżnienie Specjalne Jury Konkursu Głównego 48. MFF w Karlowych Warach, dwie główne nagrody: dla najlepszego filmu zagranicznego i dla najlepszego zagranicznego reżysera, na zakończonym 12. MFF w Pune w Indiach, nagrodę publiczności na 54. MFF w Salonikach. Podczas 34. MFF Manaki Brothers w Macedonii Wojciech Staroń i Krzysztof Ptak otrzymali nagrodę za najlepsze zdjęcia. Film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krazue otrzymał również trzy nagrody na 58. MFF w Valladolid w Hiszpanii: za najlepszą reżyserię, nagrodę jury młodzieżowego oraz nagrodę dla najlepszego aktora, Zbigniewa Walerysia za rolę Dionizego Wajsa.

Film biograficzny o Bronisławie Wajs

 

Film „Papusza” to oparta na faktach dramatyczna historia pierwszej cygańskiej poetki, która zapisała swoje wiersze, pierwszej tłumaczonej na polski i wydanej w oficjalnym obiegu. Stało się to dzięki staraniom poety oraz badacza historii i życia polskich Romów Jerzego Ficowskiego, a także Juliana Tuwima. Reżyserami i autorami scenariusza są Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze, twórcy nagradzanych filmów, takich jak „Plac Zbawiciela” i „Mój Nikifor”. W rolę głównej bohaterki wcieliła się Jowita Budnik. Na ekranie partnerują jej m.in. Zbigniew Waleryś i Antoni Pawlicki.

Pozostałe polskie akcenty podczas tureckiego festiwalu

Laur dla „Papuszy” nie jest jedynym wyróżnieniem, jakie przypadło polskim twórcom na festiwalu w Stambule. Nagrodę za całokształt twórczości odebrał Andrzej Wajda. Podczas trwania festiwalu widzowie zobaczyli, poza „Papuszą”, takie polskie filmy, jak: „Ida” Pawła Pawlikowskiego, „Wałęsa. Człowiek z nadziei” Andrzeja Wajdy oraz „Psie Pole” Lecha Majewskiego.

 

Więcej informacji na stronie: http://film.iksv.org/en.

 

Magdalena Wylężałek

22.04.2014