Nagrody dla "Świnek"

Najnowszy film Roberta Glińskiego „Świnki” otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu Kina Europejskiego w Les Arcs we Francji. Przewodniczącym jury był znany węgierski reżyser Istvan Szabo. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Frédéric Boyer, znany z canneńskiego Directors’ Fortnight.

 

Także na 27. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza, który zakończył się w Poznaniu, film Roberta Glińskiego otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Jak napisano w uzasadnieniu werdyktu, „Świnki to głęboko poruszająca opowieść, która ukazuje w nowym świetle aktualną problematykę pogranicza, przemawiając do widza językiem współczesności. Szczególnie wysoko oceniamy reżyserię Roberta Glińskiego oraz kreację Filipa Garbacza za świeżość i subtelność artystycznego wyrazu”.

Po wyróżnieniu specjalnym jury w Karlovych Varach i nagrodzie za debiut aktorski w Gdyni dla odtwórcy głównej roli Filipa Garbacza, nagrody w Les Arcs i Poznaniu są kolejnymi w tym roku wyróżnieniami dla filmu Roberta Glińskiego.

 

„Świnki” to koprodukcja polsko-niemiecka, współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Producentem filmu jest spółka Widark – Produkcja Filmowa i TV. Polska premiera planowana jest pod koniec lutego. Do kin niemieckich film trafi w maju przyszłego roku.

14.12.2009