Nagroda dla twórców "Solidarności według kobiet"

Marta Dzido i Piotr Śliwowski, twórcy filmu dokumentalnego „Solidarność według kobiet”, otrzymali nagrodę od Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszki Odorowicz.

Marta Dzido i Piotr Śliwowski nagrodzeni przez Dyrektor PISF

Marta Dzido i Piotr Śliwowski, twórcy filmu dokumentalnego „Solidarności według kobiet” otrzymali specjalne nagrody od Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszki Odorowicz w wysokości 5 000 zł.

Uzasadnienie Dyrektor PISF Agnieszki Odorowicz: – Jest to nagroda dla twórców wyjątkowego filmu dokumentalnego: „Solidarność według kobiet”. Dzięki Waszej pracy przywrócono pamięć o kobietach, które współtworzyły wielki ruch Solidarności, były często jego liderkami, ważnymi działaczkami, a – z niejasnych przyczyn – ich zasługi zostały niestety pomniejszone i czasami zapomniane. Wy ukazaliście to, o czym wszyscy powinni wiedzieć. Pokazaliście kobiety, które dla Solidarności poświęciły wiele, także w życiu osobistym. Wasz film upomniał się o zapomniane bohaterki.

Dokument o kobietach Solidarności

Pełnometrażowy film dokumentalny „Solidarność według kobiet” opowiada historię kilkunastu odważnych Polek, których mądrość, determinacja i zaangażowanie w opozycję lat 80. wpłynęły na zmianę realiów politycznych w Polsce. Tym, co spaja dwie płaszczyzny filmu, jest postać współreżyserki i narratorki – Marty Dzido. Urodzona w 1981 roku symboliczna córka Solidarności próbuje odzyskać dla kobiet miejsce w narracji historycznej.

Twórcy

Twórcami filmu są Marta Dzido i Piotr Śliwowski, założyciele firmy producenckiej Emotikon Film. Autorami zdjęć do filmu są Michał Wiśniowski, Magdalena Mosiewicz i Piotr Śliwowski. Koproducentami filmu są Instytut Adama Mickiewicza, Instytucja Filmowa Silesia-Film, Europejskie Centrum Solidarności. Partnerem filmu jest Instytut Pamięci Narodowej.

Film „Solidarność według kobiet” to pierwszy polski pełnometrażowy film dokumentalny współfinansowany z crowdfundingu. Zbiórka była prowadzona na portalu wspieramkulture.pl. Film był również współfinansowany przez m.in. PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Film „Solidarność według kobiet” wszedł na ekrany kin studyjnych w Polsce 16 stycznia 2015. Otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego na 11. Festiwalu Filmów Polskich w Nowym Jorku.

Po filmie książka

Na stronie portalu wspieramkulture.pl trwa obecnie zbiórka pieniędzy na publikację książki „Solidarność według kobiet – materiały produkcyjne”.

– Z filmu, który nakręciliśmy zostało kilkadziesiąt godzin materiałów produkcyjnych.
Można je schować w archiwum. Zamknąć w puszce na kolejne dziesięciolecia.
Można też opublikować książkę – mówią twórcy o nowym projekcie.

Oficjalna strona filmu: www.solidarnoscwedlugkobiet.com.

Profil filmu na FB: www.facebook.com/SolidarnoscWedlugKobiet

08.09.2015