Nagroda Europa Cinemas dla polskich kin

Podczas zakończonej 26 listopada 20. Konferencji Europa Cinemas, organizacji zrzeszającej 1126 kin z 43 krajów, Agnieszka Balicka i Bogdan Balicki reprezentujący krakowskie kina Agrafka i KIKA odebrali z rąk dyrektora Europa Cinemas – Nico Simona nagrodę za najlepsze inicjatywy dla młodej widowni.

Agrafka i KIKA najlepsze w Europie

Zdaniem Europa Cinemas oferta programowa krakowskich kin, którą stworzyły dla dzieci i młodzieży, może stanowić wzór do budowania młodej widowni. W roku 2016 prawie 11 000 młodych widzów obejrzało europejskie filmy w kinach Agrafka i KIKA w ramach programów dla dzieci i młodzieży.  Akademia Filmowa Kino z Klasą to program dla szkół, w którym obecnie bierze udział ponad 1500 uczniów, Czytamy i Oglądamy w Agrafce to coniedzielne spotkania z literaturą i filmem dla dzieci, a mała KIKA jest propozycją dla najmłodszych widzów, którzy często po raz pierwszy odwiedzają kino.

Od lewej: Lionello Cerri (kino Anteo, Mediolan), Boglarka Nagy i Christophe Gigaudaut (kino Elvire Popesco, Bukareszt) oraz Agnieszka i Bogdan Baliccy (Agrafka i KIKA, Kraków). Fot. Europa Cinemas.

„Propozycje dla dzieci są z nami od początku, od kiedy w 2009 roku rozpoczęło działalność kino Agrafka” – mówi Agnieszka Balicka, która wraz z Robertem Skrzydlewskim, pomysłodawcą cyklu Czytamy i Oglądamy w Agrafce i Bogdanem Balickim programuje pasmo dziecięce. Nad Akademią Filmową Kino z Klasą czuwają dwie specjalistki, Joanna Łuniewicz i Anna Kurda, a radość dzieciom niosą niezastąpione animatorki, które każdej niedzieli poświęcają mnóstwo energii, aby na buziach dzieci pojawił się uśmiech.

Nagroda przyznawana od 2002 roku

Dotychczas jedynie trzy polskie kina zostały uhonorowane przez Europa Cinemas. Nagroda jest przyznawana od 2002 roku w trzech kategoriach: Najlepszy program, Najlepszy program dla młodej widowni oraz Przedsiębiorca, który w sposób wyjątkowy propaguje europejskie kino.

Więcej informacji o nagrodach Europa Cinemas 2017: www.europa-cinemas.org.

Krakowskie kina Agrafka i KIKA prowadzone są przez Fundację Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison, która poza tym realizuje liczne programy upowszechniające kulturę filmową. Najważniejsze z nich to KINOBUS, czyli pierwszy i jedyny objazdowy festiwal kinowy, doroczna Konferencja Kin Studyjnych i Lokalnych oraz Informator Kin Studyjnych, jedyny w Polsce bezpłatny magazyn o dobrym kinie.

Kino Agrafka: www.kinoagrafka.pl.

Kino KIKA: www.kinokika.pl.

Informacja prasowa

 


28.11.2017