Nagroda Filmowa PISF i MSN 2014

Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie we współpracy ze Szkołą Wajdy ogłaszają czwartą edycję Nagrody Filmowej w wysokości 500.000 PLN na produkcję filmu fabularnego dla artysty poruszającego się w przestrzeni pomiędzy sztukami wizualnymi a kinematografią.

PISF i MSN promują kino eksperymentalne

Nagroda ma na celu promocję kina eksperymentalnego, artystycznego, radykalnie zrywającego z konwencjonalnymi rozwiązaniami narracyjnymi oraz utartymi sposobami konstruowania formy filmowej. Innowacyjność formalna łączona harmonijnie z radykalną artystyczną wyobraźnią i inteligencją może zaowocować estetyczną odnową polskiego kina. Jest to również szansa na kontynuację najciekawszych eksperymentów formalnych rodzimej kinematografii autorstwa Jerzego Skolimowskiego, Grzegorza Królikiewicza, Wojciecha Wiszniewskiego czy Stefana Themersona. Nagroda ma wspierać dzieła, które podobnie jak filmy wymienionych reżyserów, wynikają z permanentnego konfrontowania estetyk, wiedzy i rozwiązań formalnych oferowanych przez sztukę współczesną i kinematografię.

 

Nagroda Filmowa powstała w reakcji na pewien niezwykle aktualny i oryginalny fenomen kultury, polegający na tworzeniu przez artystów z pola sztuk wizualnych, filmów skierowanych do obiegu kinematograficznego. Ten intensywny zwrot od produkcji filmów jedynie do galerii i muzeów oraz nasilający się dialog artystów zajmujących się sztuką współczesną z artystami z pola profesjonalnego filmu, spowodował powstanie w Polsce zjawiska, które nazywamy KinoSztuką, a którego pierwszymi manifestacjami były filmy Piotra Uklańskiego i Wilhelma Sasnala.

Zgłoszenia do 30 lipca

Termin nadsyłania propozycji konkursowych mija 30 lipca 2014 r. Ogłoszenie wyników nastąpi na specjalnym wydarzeniu w ramach 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni pomiędzy 15 a 20 września 2014. Zwycięzca będzie miał szansę pracować nad rozwojem swojego projektu pod okiem ekspertów ze Szkoły Wajdy. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie będzie współproducentem nagrodzonych projektów, jak również będzie je włączać do własnej kolekcji dzieł sztuki współczesnej.

 

Projekt prowadzą Wojciech Hoflik z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Łukasz Ronduda z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Wszystkie niezbędne informacje dostępne są na stronie artmuseum.pl.

Laureaci Nagrody Filmowej

Pierwszym laureatem Nagrody Filmowej został w 2011 roku Zbigniew Libera, którego film „Walser”, o postapokaliptycznej przyszłości, jest obecnie w końcowej fazie montażu. Premiera zapowiedziana jest na jesień tego roku. W tym samym czasie premierę będzie miał również fabularny film, który stanowił pilotowy projekt programu – „Performer” o Oskarze Dawickim w reżyserii Łukasza Rondudy i Macieja Sobieszczańskiego.

 

W 2012 drugą laureatką nagrody została Anna Molska z projektem filmu „Mutantki”, historią wspólnoty starszych kobiet zmuszonych do konfrontacji z nowoczesnością. Artystka obecnie skupia się na poszukiwaniu brakujących aktorów oraz szlifowaniu scenariusza. Zdjęcia planowane są na wiosnę przyszłego roku. Jako część pracy nad swoim filmem fabularnym Molska wykonała realizację „Rzeźba filmu”, prezentowaną obecnie w ramach wystawy „Co widać” w MSN, będącą wizualizacją struktury fabularnej przyszłego filmu.

 

W 2013 trzecią laureatką nagrody została Agnieszka Polska, która obecnie pracuje nad scenariuszem filmu „Hurra! Wciąż żyjemy”, opowiadającym historię komuny artystycznej skupionej wokół Fassbindera. Opiekę artystyczną nad tym procesem sprawuje Paweł Pawlikowski. Polska jest już po realizacji pierwszej sceny próbnej, która w znacznej mierze zdefiniowała formalny kształt przyszłego filmu. Zdjęcia przewidziane są na połowę przyszłego roku.

 

Więcej na stronie http://artmuseum.pl.

05.06.2014