Nagroda im. Teresy Torańskiej dla Małgorzaty Kozery

Małgorzata Kozera, została laureatką Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.

Laureaci Nagrody im. Teresy Torańskiej

  • Małgorzata Kozera za film „Był bunt”
  • Aleksandra Richie za książkę „Warszawa 1944. Tragiczne powstanie”
  • Kalina Błażejowska za materiał „Szeherezada ze Zgierza” opublikowany w Tygodniku Powszechnym
  • ksiądz Jan Kaczkowski za działalność obywatelską. Ksiądz – choć sam chory – kieruje hospicjum pod wezwaniem św. Ojca Pio w Pucku

„Był bunt”

Okrągły Stół oraz pierwsze częściowo wolne wybory z czerwca 1989 roku niosły Polakom nadzieję na lepszą przyszłość. Także więźniom – często skazanym surowymi wyrokami za niewielkie przestępstwa kryminalne i gospodarcze. Rozbudzone początkowo wielkie nadzieje na amnestię szybko przerodziły się w rozczarowanie, niezadowolenie i bunt. Dokument przedstawia historię największych zamieszek więziennych w Europie po II wojnie światowej, które miały miejsce w zakładach karnych w Nowogardzie, Czarnem i Goleniowie.

 

Reżyserką i autorką scenariusza jest Małgorzata Kozera. Producentem filmu jest Vision House a koproducentami Telewizja Polska i Al Jazeera. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Nagroda imienia Teresy Torańskiej

Nagroda imienia Teresy Torańskiej przyznawana jest w czterech kategoriach: najlepszy materiał dziennikarski, najlepsza książka z dziedziny literatury faktu, stypendium dla dziennikarskiego talentu (do 30. roku życia) oraz wyróżnienie za działalność publiczną. Nagrody (m.in. 10 tys. zł dla każdego z laureatów) przyznaje wraz z redakcją tygodnika „Newsweek Polska” powołana w zeszłym roku Fundacja im. Teresy Torańskiej.

– Wybierając zwycięzców, kierujemy się wartościami, które w dziennikarstwie ceniła Teresa: rzetelnością, precyzją w wyrażaniu poglądów, wagą podjętego tematu – mówi Leszek Sankowski, mąż Torańskiej, przewodniczący konkursowej kapituły, w której oprócz niego zasiadają: prof. Leszek Balcerowicz, Stefan Bratkowski, Artur Domosławski, prof. Magdalena Fikus, Krystyna Kofta, Jerzy Koźmiński, Tomasz Lis, Piotr Paziński, Herbert Wirth, Maria Zmarz-Koczanowicz.

 

Na podstawie informacji prasowej

18.11.2014