Nagroda im. Weroniki Migoń 2017 - nominowani

Na stronie Gildii Reżyserów Polskich pojawiły się nazwiska nominowanych do II edycji Nagrody im. Weroniki Migoń. Nagroda przyznawana jest reżyserom obsady.

Nagroda im. Weronik Migoń

Nagroda została powołana w zeszłym roku przez Fundację im. Weroniki Migoń, przedwcześnie zmarłej wybitnej reżyserki obsady. W skład tegorocznej kapituły wchodzą: Agnieszka Holland, Kasia Adamik, Agnieszka Smoczyńska, Wiktor Zborowski, Rafael Lewandowski, Michał Czarnecki, Andrzej Besztak i Jolanta Migoń.

Nominowani:

  • Katarzyna Janicka za „Jestem mordercą”,
  • Alina Falana i Mieszko Falana za „Plac zabaw”,
  • Ewa Bakalarska za „Ostatnią Rodzinę”,
  • Magdalena Szwarcbart i Bohdan Graczyk za „Wołyń”.

Docenione kreacje aktorskie

Obsady wszystkich nominowanych filmów były już niejednokrotnie doceniane. Agata Kulesza i Arkadiusz Jakubik otrzymali Orły – Polskie Nagrody Filmowe za drugoplanowe kreacje w „Jestem mordercą”, opowieści o młodym milicjancie, który zostaje szefem grupy prowadzącej dochodzenie w sprawie słynnego „Wampira z Zagłębia”.

Trójka głównych aktorów z „Ostatniej Rodziny”, opartej na tragicznej historii rodziny słynnego polskiego malarza, zebrała bodaj najwięcej nagród ubiegłego sezonu: wcielający się w postać Zdzisława Beksińskiego Andrzej Seweryn otrzymał m.in. nagrodę na festiwalu w Locarno, Gdyni i Orła. Kreującą postać jego żony Zofii, Aleksandrę Konieczną wyróżniono nagrodą za rolę pierwszoplanową w Gdyni i statuetką Orła, zaś Dawid Ogrodnik jako Tomasz Beksiński został doceniony w Cottbus.

Odtwórców głównych ról w „Wołyniu” Wojtka Smarzowskiego: Arkadiusza Jakubika, Izabelę Kunę i Jacka Braciaka wyróżniono nominacjami do Polskich Orłów. Debiutująca na ekranie Michalina Łabacz otrzymała nagrodę w Gdyni oraz dwie nominacje do Orłów.

Laureatkę I edycji Nagrody im. Weroniki Migoń została Małgorzata Adamska, reżyserka obsady filmu „Demon” Marcina Wrony.

Uroczyste wręczenie nagrody i projekcja nagrodzonego filmu odbędzie się w Kinie Iluzjon 14 czerwca 2017, godz. 20.00

Źródło informacji: polishdirectors.com

01.06.2017