Nagroda "Perspektywa" 2017 wręczona

20 listopada 2017 roku w warszawskim kinie Kultura odbyło się uroczyste wręczenie tegorocznej Nagrody „Perspektywa” im. Janusza Kuby Morgensterna.

Nagroda „Perspektywa” 2017 dla Pawła Maślony 

Tegorocznym laureatem nagrody imienia Janusza „Kuby” Morgensterna „Perspektywa” jest Paweł Maślona, reżyser czarnej komedii „Atak paniki”. Film jest jego pełnometrażowym debiutem reżyserskim. 

„Chciałem podziękować Kapitule i pani Krystynie za docenienie naszego filmu. Dziękuję wszystkim tym, którzy w nasz film wierzyli, którzy go wspierają. Dziękuję mojej cudownej ekipie i przyjaciołom, bez których tego filmu bym nie zrobił” dziękował za nagrodę Paweł Maślona.

„To nagroda, która zobowiązuje cię do tego, żebyś robił jeszcze lepsze filmy” mówiła Izabela-Kiszka Hoflik, p.o. Dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, wręczając Pawłowi Maślonie dyplom i nagrodę w wysokości 30 000 złotych ufundowaną przez PISF. 

„To film bardzo młody, świeży. To nowa era w filmie polskim” mówiła wręczając statuetkę Nagrody Pawłowi Maślonie Krystyna Cierniak-Morgenstern.

„Atak paniki”

„Atak paniki” to wielowątkowa opowieść, w której zwykli ludzie wpadają w wir nieoczekiwanych zdarzeń, co radykalnie odmieni ich życie. Atrakcyjna autorka kryminałów na randce spotyka swojego byłego. Wracające z wakacji małżeństwo wybiera najgorsze miejsca w samolocie. Nastolatek po raz pierwszy pali trawkę i przeżywa totalny odlot. Młoda dziewczyna ryzykuje, że koleżanki zdemaskują ją jako gwiazdę porno. Panna młoda z pomocą psiego psychologa rodzi na własnym weselu, a w tym czasie kelner próbuje uratować planetę. Brawurowa komedia, w której nic nie jest tym czym się wydaje, a codzienność zamienia się w czyste wariactwo.

Producentem „Ataku paniki” jest Akson Studio. Film był współfinansowany przez PISF. 

Debiut Pawła Maślony wejdzie na ekrany kin 19 stycznia 2018. Dystrybutorem obrazu jest Akson Dystrybucja. 

„Perspektywa”

to nagroda przyznana za najbardziej obiecujący debiut dla reżysera, którego twórczość posiada wielki potencjał i perspektywę rozwoju na przyszłość. W Kapitule przyznającej nagrodę zasiadają: Krystyna Cierniak-Morgenstern – pomysłodawczyni Nagrody „Perspektywa” i przewodnicząca Kapituły oraz Jacek Bromski, Michał Kwieciński, Agnieszka Odorowicz i Grażyna Torbicka. Fundatorem Nagrody „Perspektywa” jest Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Pierwszym laureatem „Perspektywy”  za rok 2011  był Adrian Panek. Reżyser otrzymał statuetkę za swój debiutancki film „Daas”. Wśród laureatów znajdują się także: Maria Sadowska, Bodo Kox, Elżbieta Benkowska, Julia Kolberger, Łukasz Ostalski, Katarzyna Jungowska, Maciej Bochniak oraz Jan P. Matuszyński.

Gala wręczenia Nagrody „Perspektywa” została zorganizowana przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

21.11.2017