Nagroda „Perspektywa” dla „53 wojen” Ewy Bukowskiej

Uroczyste wręczenie tegorocznej Nagrody „Perspektywa” odbędzie się w piątek, 19 października 2018 roku o godz. 19.00 w Kinie Kultura w Warszawie. Podczas gali zaprezentowane zostaną cztery filmy krótkometrażowe zrealizowane w cyklu „Inspirowane Januszem Morgensternem” przez studentów Łódzkiej Szkoły Filmowej i studentów szkół filmowych w Izraelu („Życie raz jeszcze”, „Delikatne niebo”, „Wariacje na temat Żółtego szalika”, „Dom wspomnień”) oraz film tegorocznej laureatki („53 wojny”). Organizatorami gali są: Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Nagroda za najlepszy debiut

„Perspektywa” to nagroda przyznawana za najbardziej obiecujący debiut dla reżysera, którego twórczość posiada wielki potencjał i perspektywę rozwoju na przyszłość. W Kapitule przyznającej nagrodę zasiadają: Krystyna Cierniak-Morgenstern – pomysłodawczyni Nagrody „Perspektywa” i przewodnicząca Kapituły, Radosław Śmigulski, Jacek Bromski, Michał Kwieciński, Agnieszka Odorowicz i Grażyna Torbicka. Nagrodę w wysokości 30 tys. zł ufundował Polski Instytut Sztuki Filmowej. Autorem statuetki jest prof. Adam Myjak.

Pierwszym laureatem „Perspektywy” – za rok 2011 – był Adrian Panek. Reżyser otrzymał statuetkę za swój debiutancki film „Daas”. Wśród laureatów znajdują się także: Maria Sadowska, Bodo Kox, Elżbieta Benkowska, Julia Kolberger, Łukasz Ostalski, Katarzyna Jungowska, Maciek Bochniak oraz Jan P. Matuszyński. W ubiegłym roku Nagroda „Perspektywa” trafiła w ręce Pawła Maślony za film „Atak paniki”.

Historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami

„53 wojny”. Fot. Robert Jaworski

– „53 wojny” Ewy Bukowskiej to znakomicie zrealizowany film ze świetną kreacją aktorską Magdaleny Popławskiej – ocenia Krystyna Cierniak-Morgenstern.

Film przedstawia historię inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami. Anka (Magdalena Popławska) i Witek (Michał Żurawski) są kochającym się małżeństwem. On jest korespondentem wojennym, który większość roku spędza na wojnie. Ona nieustannie czeka, aż mąż wróci do domu. Anka stara się żyć normalnie, jednak niepewność o życie Witka coraz bardziej zatruwa jej rzeczywistość. Gdy on po raz kolejny wyjeżdża w rejony objęte wojną, ona zaczyna szykować się na najgorsze…

Premiera filmu odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach. Film był pokazywany i nagrodzony na Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie, brał także udział w konkursie Inne Spojrzenie na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W listopadzie weźmie udział w Konkursie Filmów Polskich i Konkursie Debiutów Reżyserskich na festiwalu Camerimage, a wcześniej zostanie pokazany na festiwalu Tofifest.

Ewa Bukowska – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Zagrała wiele ról filmowych, telewizyjnych i reklamowych w kraju i za granicą. Równolegle pracuje jako scenarzystka, producentka i autorka programów telewizyjnych. Przez kilka lat pracowała w znanych studiach producenckich: „Studio A” oraz „Prasa i film” jako scenarzystka (m.in. „Miodowe lata”), recenzentka scenariuszowa oraz producent. W 2013 roku zadebiutowała krótkometrażowym filmem fabularnym wg własnego scenariusza pt. „Powrót”.

„53 wojny” w reżyserii Ewy Bukowskiej od 19 października 2018 roku można oglądać w kinach.

Informacja prasowa


19.10.2018