Nagroda "Perspektywa" wręczona

Nagroda Perspektywa 2012
Bodo Kox i Katarzyna Kwiatkowska ze statuetkami nagrody „Perspektywa”. Fot. Kuźnia Zdjęć/SFP

 

Maria Sadowska za film „Dzień kobiet” oraz Bodo Kox za film „Dziewczyna z szafy” otrzymali ex aequo nagrodę imienia Janusza „Kuby” Morgensterna „Perspektywa”. Uroczyste wręczenie statuetek odbyło się 16 listopada, w 90. rocznicę urodzin wybitnego reżysera. Organizatorami gali w warszawskim kinie „Kultura” było Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Studio Filmowe Zebra.

Obiecujący debiut

„Perspektywa” to nagroda przyznana za najbardziej obiecujący debiut dla reżysera, którego twórczość ma wielki potencjał i perspektywę rozwoju na przyszłość. W Kapitule przyznającej nagrodę zasiadają: Jacek Bromski, Juliusz Machulski, Krystyna Morgenstern, Grażyna Torbicka, Michał Kwieciński i Andrzej Kotkowski.

 

Nagrody nie mogła odebrać osobiście przebywająca w Nowym Jorku Maria Sadowska. W jej imieniu statuetkę odebrała Katarzyna Kwiatkowska, odtwórczyni roli Haliny Radwan w „Dniu Kobiet”.

 

– Miałem przygotowane przemówienie pełne błyskotliwych point, ale… trema wszystko zabrała. Mogę tylko powiedzieć, że ta nagroda jest dla mnie zaszczytem – mówił Bodo Kox, odbierając nagrodę za film „Dziewczyna z szafy”.

Pierwszy laureat

Pierwszym laureatem „Perspektywy” był w ubiegłym roku Adrian Panek. Reżyser otrzymał statuetkę za swój debiutancki film „Daas”. – Janusz Morgenstern był wybitnym polskim reżyserem. Przyznanie mi nagrody jego imienia było i jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem i zaszczytem. Otrzymując tak cenną nagrodę ma się poczucie, że dobrze wykonało się swoją filmową pracę i co ważne, że inni też to dostrzegają – mówi Adrian Panek.

 

Uroczystości, w której wzięli udział m.in. Krystyna Morgenstern, Andrzej Wajda oraz Dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz, towarzyszył pokaz filmu „Janusz Morgenstern – wspomnienie” oraz projekcje „Dnia kobiet” i „Dziewczyny z szafy”.

 

Źródło informacji: sfp.org.pl

 

>

 

17.11.2012