Nagroda PISF dla producentów filmu „Ostatnia Rodzina”

16 października 2016 r. podczas Gali Zamknięcia 32. Warszawskiego Festiwalu Filmowego dyrektor PISF Magdalena Sroka po praz pierwszy przyznała nagrodę PISF dla producenta najlepszego filmu prezentowanego w ramach Pokazów Warszawskich. Nagrodę otrzymali Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham za film „Ostatnia Rodzina” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego.

„Ostatnia Rodzina” z nagrodą PISF

„Nagrodę PISF dla producenta najlepszego filmu prezentowanego w ramach Pokazów Warszawskich otrzymują twórcy obrazu, który w krótkim czasie został laureatem wielu wyróżnień: Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham, producenci »Ostatniej Rodziny«” – ogłosiła Magdalena Sroka, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

„Bardzo dziękuję za to wyróżnienie. Chciałbym podziękować całej swojej ekipie: Anecie Hickinbotham, Jankowi Matuszyńskiemu, Robertowi Bolesto, wspaniałym aktorom, wszystkim, którzy tak ciężko pracowali przez 2 lata przy filmie »Ostatnia Rodzina«. Ten film zmienił nasze życie. Bardzo się cieszę, że mogłem przyjąć tę nagrodę z rąk pani Magdaleny Sroki” – powiedział producent filmu „Ostatnia Rodzina” Leszek Bodzak.

Nagroda w wysokości 20 tys. złotych

Polski Instytut Sztuki Filmowej ufundował nagrodę w wysokości 20 tysięcy złotych dla najlepszego polskiego filmu prezentowanego w ramach Pokazów Warszawskich. Program trzydziestej edycji Pokazów, które odbywały się w dniach 14-16 października 2016 roku, obejmował wybrane nowe Polskie filmy, w tym koprodukcje większościowe i mniejszościowe z udziałem Polski. Zwycięzca wybrany został przez zagranicznych gości uczestniczących w Pokazach.

Pełna lista filmów prezentowanych w ramach Pokazów Warszawskich:

 • „Powidoki”, reżyseria Andrzej Wajda / Polska / fabuła,
 • „Zaćma”, reżyseria Ryszard Bugajski / Polska / fabuła,
 • „Światło i cień”, reżyseria Yesim Ustaoglu / Turcja, Niemcy, Polska, Francja / fabuła,
 • „Opowieści z Meksyku”, reżyseria Natalia Beristáin, Carlos Bolado, Carlos Carrera, Ernesto Contreras, Daniel Giménez Cacho, Iván Ávila Duenas, Alfonso Pineda Ulloa, and Alejandro Valle / Meksyk, Polska / fabuła,
 • „Łowcy miodu”, reżyseria Krystian Matysek / Polska /dokument,
 • „Jestem mordercą”, reżyseria Maciej Pieprzyca / Polska / fabuła,
 • „Ostatnia Rodzina”, reżyseria Jan P. Matuszyński / Polska / fabuła,
 • „Wspomnienie lata”, reżyseria Adam Guziński / Polska / fabuła,
 • „Święty”, reżyseria Andrius Blazevicus / Litwa, Polska / fabuła,
 • „Słońce, to słońce mnie oślepiło”, reżyseria Anka Sasnal, Wilhelm Sasnal / Polska, Szwajcaria / fabuła,
 • „Park”, reżyseria Sophia Exarchou / Grecja, Polska / fabuła,
 • „Plac zabaw”, reżyseria Bartosz M. Kowalski / Polska / fabuła.

Pokazy Warszawskie

Pokazy Warszawskie odbywają się od 2000 roku i są organizowane w dwóch sesjach – letniej i jesiennej. To najstarszy w Polsce przegląd polskich filmów skierowany do zagranicznych dystrybutorów, agentów sprzedaży i selekcjonerów festiwali. Podczas 12. targów CentEast odbyła się 30. edycja Pokazów Warszawskich.

Pokaz zadedykowany Andrzejowi Wajdzie i Andrzejowi Żuławskiemu

Gali Zamknięcia towarzyszyła projekcja filmu „Odyseja”, reż. Jérôme Salle. Na pokazie obecny był odtwórca jednej z głównych ról w filmie Lambert Wilson, który w swojej karierze aktorskiej pracował m.in. z polskimi reżyserami: Andrzejem Wajdą, Andrzejem Żuławskim i Januszem Kijowskim. Lambert Wilson zadedykował tę projekcję zmarłym w tym roku polskim reżyserom: Andrzejowi Wajdzie i Andrzejowi Żuławskiemu.

Na podstawie informacji prasowej

17.10.2016