Nagrody 13. Millennium Docs Against Gravity FF

21 maja ogłoszeni zostali laureaci warszawskiej edycji 13. Millennium Docs Against Gravity FF. Wydarzenie było współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Grand Prix dla filmu „Pod opieką wiecznego słońca”

Międzynarodowe Jury w składzie: Robert Gliński, Jean Peret, Alina Rudnitskaja zadecydowało o przyznaniu Grand Prix 13. Millennium Docs Against Gravity i Nagrody Banku Millennium filmowi „Pod opieką wiecznego słońca” w reżyserii Vitalija Manskiego. „Pod opieką wiecznego słońca” opowiada o Korei Północnej, to jasne, ale nie tylko o tej dyktaturze – film dotyczy nas wszystkich, w różnych krajach: tak długo, jak długo chcemy żyć jako otwarci, świadomi i dobrze informowani obywatele. Obywatele zdolni do marzeń o przyszłości i o utopii” – uzasadniło decyzję Jury.

„To wspaniały festiwal i znakomita organizacja. Nie zgadzam się z Jury, że nagradza tylko dwa filmy – konkurs był bardzo mocny. To zaszczyt, odebrać nagrodę w takim konkursie. Chciałbym powiedzieć jeszcze dwie rzeczy o moim filmie. Wolność to jest bardzo wartościowa rzecz (…). Wolność to bardzo delikatny instrument, trzeba ją pielęgnować jak kwiat. Trzeba o wolność walczyć codziennie, bo bardzo łatwo ją stracić. By nie stało się z nami to, co dzieje się z bohaterami mojego filmu” – podkreślał laureat podczas odbierania nagrody. Wyróżnienia specjalne otrzymał film „Sonita” w reżyserii Rokhsareh Ghaem Maghami.

Nagroda ufundowana przez PISF dla najlepszego filmu w konkursie Fiction/Non Fiction

W tym roku po raz pierwszy odbył się Konkurs Fiction/Non Fiction dla najlepszego filmu na granicy fabuły i dokumentu. Jury w składzie: Monika Braid, Piotr Stasik i Marcin Kot Bastkowski przyznało nagrodę ufundowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej obrazowi „Olmo i Mewa” w reżyserii Petra Costa i Lei Glob. To „film przekraczający granicę intymności w sposób piękny, szczery i emocjonalny. Film, którego treścią jest miłość, pasja i poświęcenie, który jest niezwykle uczciwy jednocześnie wobec bohaterów i widzów, doskonały warsztatowo i dojrzały artystycznie” – uzasadniło Jury. Wyróżnienie specjalne otrzymał film „Biały gniew” Arto Halonena, który „jest pełną napięcia podróżą do źródła złości i w przerażający sposób ostrzega o konsekwencjach gniewu”.

Nagrody Amnesty International

Jury w składzie Tadeusz Sobolewski, Mirosław Chojecki i Draginja Nadaždin Nagrodę Amnesty International za najlepszy film o prawach człowieka zdecydowało przyznać filmowi „Ci, którzy skaczą” w reżyserii Moritz Siebert, Estephan Wagner i Abou Bakar Sidibé „za wspaniale opowiedzianą historię, za pomysł jego realizacji od środka, z perspektywy tych, którzy starają się osiągnąć to, co jest prawie niemożliwe”. Jury zdecydowało się wyróżnić filmy: „Dobry Amerykanin” Friedricha Mosera oraz „Grajmy dopóki nas nie zabiją” w reżyserii Johanna Schwartz.

Nos Chopina dla „Grajmy dopóki nas nie zabiją”

Nagroda Nos Chopina dla najlepszego filmu o muzyce i sztuce, jury w składzie: Misia Furtak, Bogna Świątkowska, Stach Szabłowski, przyznało obrazowi „Grajmy dopóki nas nie zabiją” w reżyserii Johanny Schwartz. „Zwycięski film przekonał nas swoją złożonością. Nie redukuje człowieka do jednej roli, rzeczywistości do jednej perspektywy, a muzykę pokazuje jako część większej, społeczno-politycznej, całości” – uzasadniło Jury. Wyróżnienie otrzymał „Thru You Princess” Ido Haara. „Film Ido Haara jest współczesną baśnią, tym ciekawszą, że zdarzyła się w rzeczywistości” – podsumowało Jury.

Pozostałe nagrody 13. Millennium DAG FF

Nagrodę Green Warsaw Award ufundowaną przez m.st. Warszawa dla najlepszego filmu o tematyce ekologicznej jury w składzie: Leszek Drogosz, Joanna Erbel, Paweł Średziński, przyznało filmowi „Pełny talerz dla 10 miliardów ludzi”. W tym roku na festiwalu po raz pierwszy przyznana została Nagroda Miesięcznika „Zwierciadło” dla najlepszego filmu o tematyce psychologicznej. Nagrodę otrzymał film „Zwykłe zaburzenie” Christian Sønderby Jepsena. „To nagroda dla filmu równie wyjątkowego co uniwersalnego. Dla historii, w której można się przejrzeć i która prowokuje do pytań nurtujących każdego z nas”. Międzypokoleniowe Jury Akademii Dokumentalnej, składające się z licealistów oraz uczestniczek programu „Archipelag Pokoleń” nagrodziło film „Nie opuszczaj mnie” Jin Mo-young.

Więcej informacji o tegorocznej edycji festiwalu znajduje się na stronie: www.docsag.pl.

23.05.2016