Nagrody 25. Festiwalu Mediów "Człowiek w Zagrożeniu"

Znamy laureatów 25. edycji Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu”, który zakończył się 28 listopada w Łodzi.

Laureaci 25. edycji

  • Grand Prix i statuetka Białej Kobry – Vita Drygas za film „Piano”
  • Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich – Karolina Bielawska za film „Mów mi Marianna”
  • Nagroda Narodowego Centrum Kultury „Cierpliwe oko” im. Kazimierza Karabasza – Monika Pawluczuk za film „Koniec świata”
  • Nagroda im. Aleksandra Kamińskiego za przezwyciężanie zagrożeń – Mohammed Almughanni za film „Shujayya”
  • Nagroda Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense za najlepszy film o tematyce żydowskiej – Marek Tomasz Pawłowski za „Dotknięcie Anioła”
  • Nagroda Uniwersytetu III wieku im. Heleny Kretz – Ewa Żmigrodzka za film „Chcę żyć”

29 filmów dokumentalnych w konkursie

W konkursie 25. Festiwalu Mediów rywalizowało 29 filmów dokumentalnych wybranych z 60 zgłoszonych. Na festiwalu pokazano 47 filmów, oprócz projekcji konkursowych również na pokazach specjalnych, m.in. „Nadejdą lepsze czasy” Hanny Polak, „Królową ciszy” Agnieszki Zwiefki, „Mój tata Gene Gutowski” Adama Bardacha czy „Mediterraneę” Jonasa Carpignano. Filmy konkursowe oceniło jury w składzie Maria Zmarz-Koczanowicz, Paweł Łoziński i Wojciech Kasperski.

Wystawa „Człowiek w nieskończoności zapisu”

Na festiwalu otwarta została wystawa „Człowiek w nieskończoności zapisu”, która stanowi dialog Andrzeja Różyckiego – zwycięzcy pierwszego „Człowieka w Zagrożeniu” z twórczością Zofii Rydet. Będzie ją można oglądać w Muzeum Kinematografii w Łodzi do końca 2015 roku. 

Festiwal Mediów „Człowiek w Zagrożeniu” to jeden z najstarszych polskich festiwali twórczości dokumentalnej. Jest organizowany w Łodzi od 1990 roku.

Źródło informacji: www.kinomuzeum.pl/?p=11325

30.11.2015