Nagrody 3. WAMA Film Festival rozdane!

15 października w Olsztynie zakończyła się 3. edycja WAMA Film Festival. Wydarzenie było współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

3. WAMA: filmy, dyskusje i warsztaty dla młodych filmowców

W dniu kończącym festiwal, zanim wręczono nagrody 3. WAMA FF, festiwalowa publiczność obejrzała m.in. krótkie metraże zrealizowane podczas międzynarodowych warsztatów filmowych towarzyszących festiwalowi. Wymiana młodzieży z Polski, Węgier, Włoch i Ukrainy odbywała się w Olsztynie w ramach KINOGRAPHE – School of Filmmaking. To międzynarodowa inicjatywa młodzieżowa  skoncentrowana na wzajemnej wymianie doświadczeń i poznawaniu zagadnień dotyczących integracji i różnorodności społecznej współczesnej Europy oraz wartości wynikających z wielokulturowości. Projekt wykorzystuje film jako narzędzie swobodnego dialogu międzykulturowego i wzajemnej wymiany doświadczeń w gronie młodych ludzi pochodzących z różnych krajów.

W ramach projektu młodzi ludzie sami opracowali szczegółowy program merytoryczny, zrealizowali filmy krótkometrażowe dotyczące wybranych przez nich zagadnień związanych z wielokulturowością. Organizatorami warsztatów byli: Instytut KOSMOPOLIS – Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji (Polska), Associazione Cinematografica e Culturale LABORATORIO DEI SOGNI (Włochy), Szitafilm Kft. (Węgry) i Cinemahall (Ukraina). Projekt był realizowany przy wsparciu programu Unii Europejskiej ERASMUS+

Spotkanie z jury Konkursu Głównego

Przed ogłoszeniem werdyktu i ceremonią kończącą 3. WAMA FF, odbyło się spotkanie z członkami jury, które poprowadził dyrektor artystyczny imprezy Piotr Czerkawski.

Janusz Majewski: „Moja ocena festiwalu jest bardzo pozytywna (…). Takie spotkanie tworzy pewną wartość, która zostaje w nas. Konfrontacja różnych poglądów, jakaś naturalna więź, rodzaj tygodniowej solidarności i spędzony wspólnie czas, na pewno jest wartością pozytywną. Organizatorom dziękuję za zaproszenie nas i stworzenie możliwości spotkania, zarówno z innymi jurorami, jak i żywo reagującą publicznością”.

Anna Sienkiewicz-Rogowska: „Organizatorzy swoim wyborem dali nam pełen wachlarz – od namiętności po zadumę. Oglądaliśmy filmy przejmujące i zachwycające, a w niektórych przypadkach ja sama zastanawiałam się, które tytuły przemówiły do mnie najmocniej. Natomiast rzeczywiście bardzo sobie cenię to, że w trakcie takich spotkań i w czasie festiwalu możemy z widzami obejrzeć filmy, które nie trafiają do szerokiej dystrybucji. To niezwykle cenne. Mamy tutaj przegląd kina, które zrobiło wrażenie na wielu festiwalach, czego gratuluję organizatorom”.

Maria Zmarz-Koczanowicz: „Na pewno spotkanie z filmem fabularnym to spotkanie z ludzkimi emocjami i konfliktami (…). Oglądaliśmy kino polityczne, społeczne. Rzeczywiście kontakt z przeżyciem jednostki jest niezwykłą siłą kina fabularnego. Zobaczyliśmy świetne kino, które zostanie z nami. To wspaniałe, że pokazy były otwarte dla wszystkich. Można było przyjść, oglądać filmy przedpremierowo na całkowicie darmowych prezentacjach. Bardzo jestem ciekawa, które filmy spodobały się widzom, jakie to było dla państwa przeżycie”.

Wojciech Solarz: „Dziękuję za zaproszenie i bardzo się cieszę, że mogłem być w tak zacnym gronie wspaniałych twórców (…). Dziękuję też Filmforum i Cinemaforum, bo tworzycie naprawdę coś pięknego – prowadzicie cztery duże imprezy w Polsce, m.in. WAMA i Kameralne Lato w Radomiu. To są takie prawdziwe spotkania filmowych przyjaciół, chce się w tym uczestniczyć i to jest bardzo ważne”.

Nagrody 3. WAMA Film Festival

Jury w składzie:

 •     Janusz Majewski – reżyser, scenarzysta (Przewodniczący Jury),
 •     Anna Sienkiewicz-Rogowska – Dyrektor Filmoteki Narodowej,
 •     Agata Trzebuchowska – dziennikarka,
 •     Maria Zmarz-Koczanowicz – reżyserka, scenarzystka,
 •     Wojciech Solarz – aktor,

po obejrzeniu 10 filmów konkursowych postanowiło przyznać GRAND PRIX Konkursu Głównego WAMA Film Festival filmowi „Nieznajoma dziewczyna”, reż. Jean-Pierre Dardenne i Luc Dardenne (produkcja: Belgia, Francja).

Uzasadnienie werdyktu: „Za to, że dojrzałymi i prostymi środkami porusza uniwersalne problemy i pokazuje, jak w nieznajomym dostrzec człowieka i jak istotna jest waga indywidualnej solidarności wobec wykluczonych”.

Decyzją publiczności (w głosowaniu otwartym) przyznano Nagrodę Publiczności Konkursu Głównego WAMA Film Festival filmowi „Ja, Daniel Blake” w reż. Kena Loacha (produkcja: Francja, Wielka Brytania).

Jury w składzie:

 •     Jerzy Hoffman – reżyser, scenarzysta (Przewodniczący Jury),
 •     Magdalena Łazarkiewicz – reżyser, scenarzysta,
 •     Jerzy Bończak – aktor, reżyser,

po obejrzeniu 12 filmów konkursowych postanowiło przyznać GRAND PRIX Konkursu Filmów Krótkich WAMA Film Festival oraz Nagrodę Multimedia Polska w wysokości 5000 PLN filmowi „Lokatorki” w reż. Klary Kochańskiej (produkcja: Szkoła Filmowa w Łodzi).

Nominacje do Nagród im. Jana Machulskiego

Jury w składzie:

 •     Jerzy Hoffman – reżyser, scenarzysta (Przewodniczący Jury),
 •     Magdalena Łazarkiewicz – reżyser, scenarzysta,
 •     Jerzy Bończak – aktor, reżyser,

po obejrzeniu 12 filmów konkursowych postanowiło przyznać następujące nominacje do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego (edycja 2017):

 • W kategorii „Najlepsza Reżyseria”: Klara Kochańska za film „Lokatorki” (produkcja: Szkoła Filmowa w Łodzi)
 • W kategorii „Najlepszy Scenariusz”: Monika Majorek za film „Pierwsze”, reż. Monika Majorek (produkcja: Warszawska Szkoła Filmowa)
 • W kategorii „Najlepsze Zdjęcia”: Tomasz Ślesicki za film „Pierwsze”, reż. Monika Majorek (produkcja: Warszawska Szkoła Filmowa)
 • W kategorii „Najlepszy Montaż”: Grzegorz Tatar za film „Spowiedź”, reż. Eliasz Waszczuk (produkcja: Warszawska Szkoła Filmowa)
 • W kategorii „Najlepsza Aktorka”: Julianna Dorosz za film „Spowiedź”, reż. Eliasz Waszczuk (produkcja: Warszawska Szkoła Filmowa)
 • W kategorii „Najlepszy Aktor”: Olaf Marchwicki za film „Złe uczynki”, reż. Piotr Domalewski (produkcja: Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego)

Nagroda Jury Mniejszości Kulturowych Warmii i Mazur

Jury w składzie:

 • Selim Chazbijewicz – politolog, pisarz, publicysta i nauczyciel akademicki, działacz społeczności tatarskiej (Przewodniczący Jury),
 • Joanna Mieszczyńska – nauczyciel, ambasador Muzeum POLIN w Warszawie,
 • Joanna Wańkowska-Sobiesiak – reportażystka,
 • Edward Cyfus – warmiński działacz regionalny, autor publikacji i pogadanek w gwarze warmińskiej,
 • Uwe Hahnkamp – dziennikarz,

po obejrzeniu 12 filmów konkursowych postanowiło przyznać Nagrodę Specjalną Jury Mniejszości Kulturowych Warmii i Mazur filmowi „Spowiedź” w reż. Eliasza Waszczuka (produkcja: Warszawska Szkoła Filmowa).

Marta Sikorska

17.10.2016